Den pozemního vojska, Bahna 2018, přilákal 50 tisíc diváků. Přehlídka vojenské techniky se konala v Zadních Bahnech u Strašic. Nabídla nejen přehlídku vojenské techniky, ale také historické ukázky a další program.

Akci pořádal Velitel společných sil a Nadace pozemního vojska AČR.

Celkem se do Bahen zapojilo na 1300 lidí a kolem 500 kusů techniky.

K nejatraktivnějším částem programu patřily prezentace jízdních vlastností armádních vozidel Kajman či transportérů Pandur, akční ukázka zásahové jednotky policie se zapojením vrtulníku a hlavně hodinová hlavní kombinovaná ukázka.

Na akci se rozloučila ministryně obrany Karla Šlechtová.

Končící ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) oznámila, že doufá, že její nástupce v ministerské funkci bude pokračovat v potřebné modernizaci a přezbrojení české armády. Nahradit Šlechtovou ve funkci by měl dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar.

„Mně osobně jako ministryni obrany, sice nyní odcházející a ještě v demisi, šlo především o to, ….., abychom naší techniku obnovili,“ řekla Šlechtová. Doufá, že příští ministr nepoleví a nebude mít jiné záměry.

Za poslední půlrok věnovala podle svých slov spolu s armádními specialisty mnoho hodin plánování, co bude dál a armádními tanky, bojovými vozidly pěchoty (BVP), vrtulníky, radary či s modernizací obrněných transportérů Pandur.

„Vidíme tady ukázky komerčních firem, až se podíváte na ukázky Armády ČR, tak se možná trochu zhrozíte. Ale já vás mohu ujistit, že plán ministerstva obrany je takový, že pozemní síly jsou naší prioritou,“ řekla Šlechtová v proslovu při zahájení 29. ročníku jedné z největších armádních akcí pro veřejnost.

Připomněla, že armáda plánuje obnovit techniku pozemních sil za 53 miliard korun.

„V tuto chvíli se svými úředníky píšeme zadávačku (zadávací dokumentaci), ale bohužel, to ať si už dodělá někdo jiný,“ řekla.

Věží, že modernizace pozemních sil bude patřit k prioritám nového ministra obrany.

Přezbrojení 7. mechanizované brigády by mělo být dokončeno do konce roku 2025. Znamenat bude nejen nakoupení nových pásových bojových vozidel pěchoty, ale i zajištění techniky pro podpůrné jednotky, jsou logistici, chemici či dělostřelci.

Česká republika tím splní svůj závazek vůči NATO, aby měla moderní těžkou brigádu, řekl nový velitel pozemních sil Josef Kopecký, který se funkce ujal na začátku června. (sfr)

Více o akci čtěte ZDE:

Vojenská akce Bahna přivítá firmy Excalibur Army a Tatra Trucks

Společnost Dajbych představí na Bahnech vojenská vozidla Cheetah a elektromobil