V centru Chemnitzu demonstrovaly tisíce lidí... (Foto z nepokojů, které ve městě vypukly po útoku přistěhovalce)

Tisíce lidí demonstrovaly v Saské Kamenici (Chemnitz). Ve městě se sešli odpůrci migrace, ale i protivníci krajní pravice. Na pořádek ve městě ležícím nedaleko hranic Česka dohlížely stovky policistů.

Uzavřené ulice, vodní dělo, obrněné vozy, oddíl jízdní policie a posily z ostatních spolkových zemí Německa.

Krátce po 15. hodině odstartovala akce „Srdce místo nenávisti“. Několik tisíc účastníků protestovalo proti pravicovému radikalismu.

Protože se v centru vzápětí konala demonstrace hnutí Pro Chemnitz, cestu mezi tábory radikální pravice a levice oddělila policie kolonou aut. Mezery mezi nimi vyplnili těžkooděnci, aby zabránili případnému střetu. Okolo hlídkovali policisté na koních.

„Sasko je ztracená spolková země a Drážďany jsou ztracené město,“ prohlásil jeden z účastníků protestu. Problém je u ”pravicových idiotů”, tvrdí. S nimi nelze diskutovat ani je přesvědčit argumenty.

Podle Novinek na demonstraci, kterou pořádá hnutí Pro Chemnitz, dorazili také čeští pravicoví radikálové.

Zhruba po hodině hnutí Pro Chemnitz ukončilo svůj protest a účastníci se připojili k demonstraci, kterou pořádalo strana Alterantive für Deutschland (AfD) s hnutím Pegida na Theatrestrass.

Konala se pod názvem „Nezapomeneme“. Organizátoři uvedli, že na místo dorazilo celkem 4500 lidí.

Mnozí obyvatelé Saské Kamenice jsou velmi rozčileni z toho, jak média a politici líčí jejich město, jako místo plné pravicových extremistů a nacistů. Projevy pravicových radikálů odsuzují, zároveň ale vyjadřují pochopení pro hněv, který se ve městě vzedmul po vraždě pětatřicetiletého Daniela H., z níž jsou obvinění dva mladí muži z Iráku a Sýrie.

Kořeny současné napjaté situace vidí místopředseda Německého spolkového sněmu (Bundestagu) Wolfgang Kubicki (FDP) ve větě „My to zvládneme.”, kterou kancléřka Angela Merkelová (CDU) pronesla 31. srpna 2015.

V Saské Kamenici během městského festivalu v neděli 26. srpna nad ránem ubodal pětatřicetiletého tesaře s kubánskými kořeny Daniela H. přistěhovalec z Iráku. Co bylo příčinou konfliktu, se stále vyšetřuje. V policejním zatykači stálo, že útok byl bezdůvodný.

Po smrti Daniela H. vypukly ve městě nepokoje. Do ulic vyšly tisíce lidí vedených krajní pravicí i jejích oponentů. Protesty si vyžádaly několik zraněných.

(pel)