Retia se stává strategickým partnerem společnosti Rafael pro projekt Spyder. (Ilustrační foto)

Česká technologická společnost Retia a izraelská státní společnost Rafael Advanced Defense Systems na letošních Dnech NATO úspěšně dokončily jednání o smlouvě o spolupráci na projektu systémů protivzdušné obrany Spyder pro Armádu ČR. Podpis smlouvy o průmyslové spolupráci proběhne 23. 9. 2021.

Uzavřená smlouva společně se smlouvou se státním podnikem VTÚ zajistí 30% podíl českého průmyslu na zakázce, soběstačnost ČR při zajištění životního cyklu techniky a výrazný posun schopností českého obranného průmyslu v oblasti protivzdušné obrany (PVO).

Retia se stává hlavním českým průmyslovým partnerem izraelského výrobce a bude úzce spolupracovat se státním podnikem VTÚ, který má na starosti integraci utajované části systému Spyder do AČR.

Gil Shalev, obchodní a marketingový ředitel systémů PVO společnosti Rafael uvedl: „Retia se podpisem smlouvy stane naším strategickým průmyslovým partnerem v ČR.“

„Situace, kdy přední izraelská zbrojovka přenáší citlivé know-how do zahraničního průmyslu, je zcela výjimečná a dokazuje hlubokou důvěru mezi našimi zeměmi,“ doplnil Tomáš Pojar, viceprezident Česko-Izraelské smíšené obchodní komory.

„Dnešní dohoda znamená důležitý milník: Je jím zajištěn jeden z klíčových požadavků českého Ministerstva obrany na 30procentní podíl českého průmyslu na zakázce, je zakotvena garance zajištění servisu po celou dobu životního cyklu v ČR a v neposlední řadě získává společnost Retia a s ní spolupracující další podniky českého obranného průmyslu nové schopnosti v oblasti vývoje a výroby systémů PVO,“ konstatoval Michal Satrapa, generální ředitel společnosti Retia.

Společnost Retia se již v současnosti podílí na řadě strategických vyzbrojovacích projektů jako specialista na systémovou integraci komplexních systémů pozemní techniky i PVO: Podílela se na vývoji a výrobě velitelských a spojovacích verzí obrněnců Pandur II 8×8 CZ, zajišťuje integraci náročného elektronického vybavení šestikolových obrněnců TITUS na tatrováckém podvozku a vedle toho vyvinula a nabízí na českém i světovém trhu své radary, systémy řízení a velení a inteligentní záznamové systémy.

„Kvůli projektu Spyder a dalším strategickým zakázkám, na kterých pracujeme, nás čeká podstatné rozšíření našich výrobních kapacit. Připravujeme projekt rozšíření našeho areálu a také výstavbu nového R&D centra v Pardubicích. V nejbližším pětiletí nás čeká složitý úkol získat 200 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců,“ řekl Michal Satrapa.

Přestože má ČR historicky vyspělý obranný průmysl, v oblasti moderní PVO byla Československá armáda vyzbrojována systémy, které byly kompletně vyvinuté a vyrobené v bývalé SSSR (2K11 KRUG, 2K12 KUB, 9K33 OSA, S-125 NĚVA, S-200 VEGA či S-300). Důležité schopnosti v oblasti PVO získal český průmysl až po vzniku samostatné České republiky. Po roce 2000 společnost Retia vyvinula a vyrobila automatizovaný systém velení a řízení pozemní protivzdušné obrany RACCOS, který slouží Armádě ČR dodnes.

Dalším projektem byla modernizace radarů SURN, které systém 2K12 KUB používá jako senzory. Oba projekty podstatně zvýšily schopnosti české PVO a prodloužily životnost systémů 2K12 KUB. Dalším úspěšným projektem společnosti Retia je radar krátkého dosahu ReVISOR, který je detekčním prostředkem pro systém PVO velmi krátkého dosahu RBS-70. Nejnovějším produktem vývoje společnosti Retia je 3D radar ReGUARD, který je optimalizován pro nasazení v systémech PVO proti dronům.

RETIA a.s. byla založena koncem roku 1993 týmem inženýrů, spolupracovníků z vývoje bývalé pardubické Tesly. RETIA je technologickou společností, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky, systémy velení a řízení, záznamové systémy, UWB lokalizační zařízení a komunikační systémy. Tyto produkty dodává Armádě ČR i armádám spojeneckých států NATO, Severoatlantické alianci a dalším vojenským a civilním zákazníkům v ČR i ve více jak 40 zemích světa. Společnost je od roku 2020 součástí hodlingu CSG a je zařazená do struktury jeho divize CSG Aerospace. (kom)