Severokorejský diktátor Kim Čong-un na bílém koni zdolal "posvátnou" horu Pektu.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na bílém koni zdolal „posvátnou“ horu Pektu. Na 2750 metrů vysokou sopku Kima doprovázeli manželka a další státní činitelé. Přesný význam cesty není znám. Podle odborníků by však mohl souviset s prohlášením o nové strategické zbrani KLDR.

Propagandistická gesta bývají většinou předzvěstí zásadního prohlášení.

V roce 2017 navštívil Kim Pektu poté, co KLDR úspěšně odpálila verzi rakety Pukguksong-2. Ta uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova.

V září roku 2018 dorazil na horu spolu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, který byl v Severní Koreji na třídenní návštěvě.

Kimova cesta by mohla souviset s jednáním vládnoucí strany. Severokorejský vůdce na něm prohlásil, že jeho země nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu a že brzy představí světu novou strategickou zbraň.

Jaderné odstrašování je podle Kima nezbytné vůči hrozbám z Washingtonu, který pokračuje ve vojenských cvičeních s Jižní Koreou.

USA žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na zemi za její jaderné a raketové zbrojní testy.

KLDR požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Od neúspěšného summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Kimem v Hanoji z února 2019 se jednání o denuklearizaci ocitla na mrtvém bodě. (sfr)