Německá kancléřka Angela Merkelová se přiletěla do Moskvy rozloučit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Od šéfa Kremlu dostala květiny. Merkelová podotkla, že návštěva Moskvy je její poslední v roli šéfky německé vlády. O tento post se už po zářijových parlamentních volbách nebude ucházet.

Současná návštěva Merkelové v Rusku je devatenáctá a pravděpodobně poslední ve funkci německé kancléřky.

Ústředním tématem rozhovorů německé kancléřky s ruským prezidentem byla situace v Afghánistánu. Šéf Kremlu údajně kladl důraz na to, aby se zabránilo teroristům z Afghánistánu, kteří se převlečou za uprchlíky, ve vstupu na území sousedních států.

Putin uvedl, že americkou operaci v Afghánistánu nelze označit za úspěšnou. Podle šéfa Kremlu je kontraproduktivní vnucovat Afghánistánu formu vlády a veřejného života, které jsou pro tuto zemi nezvyklé.

„Je nutné zastavit nezodpovědnou politiku vnucování hodnot někoho jiného, touhu budovat demokracie v jiných zemích podle vzorců jiných lidí, aniž by byly brány v úvahu historické, národní nebo náboženské charakteristiky daného místa a zcela se při tom ignorovaly tradice, podle nichž žijí jiné národy,“ konstatoval Putin.

Merkelová vyslovila přesvědčení o tom, že je potřeba s Tálibánem jednat. Požádala Rusko, aby při jednáních s Tálibánem věnovalo pozornost humanitárním problémům.

Podle Putina by měly země spojit své úsilí a navázat dobré sousedské vztahy s Afghánistánem.

jednání se týkalo také Ukrajiny. Podle kancléřky proces uspořádání na Ukrajině stagnuje.

Merkelová nastolila i téma věznění opoziční politika Alexandra Navalného.Kanclééřka vyzvala k jeho propuštění.

Putin k tomu podotkl, že Navalnyj byl odsouzen za „trestné činy, které se týkají i zahraničních partnerů”, nikoliv z politických důvodů.

Putin: „Je nutné zastavit nezodpovědnou politiku vnucování hodnot někoho jiného, touhu budovat demokracie v jiných zemích podle vzorců jiných lidí, aniž by byly brány v úvahu historické, národní nebo náboženské charakteristiky daného místa a zcela se při tom ignorovaly tradice, podle nichž žijí jiné národy.“

Ruský prezident upozornil, že Německo zůstává jedním z hlavních obchodních a hospodářských partnerů Ruska v Evropě a ve světě.

Putin uvedl, že návštěva Merkelové v Rusku nebude jen rozlučkou, ale také bude naplněna obchodními jednáními.

„Chtěl bych poznamenat, že Německo pro nás zůstává jedním z hlavních partnerů, a to jak v Evropě, tak ve světě. Zejména díky vašemu úsilí za posledních 16 let ve funkci spolkové kancléřky,“ řekl Putin a předal kancléřce kytici.

„Po Číně je Německo druhým nejdůležitějším obchodním a ekonomickým partnerem Ruska. Navzdory skutečnosti, že v roce 2020 jsme měli poměrně vážnou recesi, nyní za prvních šest měsíců letošního roku dochází k téměř dvojnásobnému nárůstu obchodu,” dodal.

Navzdory rozdílným názorům chce Německo s Ruskem udržet dialog, potvrdila Merkelová.

„Navzdory skutečnosti, že máme rozdílné názory, je dobré, že spolu mluvíme. Hodláme i nadále udržovat kontakty a vést spolu dialog,“ doplnila. (sfr)