Neslavnější klimatická aktivistka Greta se vrátila zpět do reálného světa. Při návratu ze světových klimatických akcí se musela plahočit Německem sedíce na podlaze mezi kufry v přeplněném vlaku německých státních drah Deutsche Bahn. Podle Deutsche Bahn však Greta měla ve vlaku místenku, cestovala 1. třídou a personál se o ni staral. 

Švédská aktivistka Greta Thunbergerová si na svůj zážitek postěžovala na Twitteru. Na zveřejněné fotografii sedí na podlaze vlaku obklopena početnými zavazadly.

„Cestuji narvanými vlaky přes Německo. Jsem konečně na cestě domů,“ napsala Thunbergová k snímku.

Greta: „Přeplněné vlaky jsou skvělé znamení, protože ukazují, že je vysoká poptávka po vlakové dopravě.“

Na její tweet, kde sedí na podlaze vlaku obklopena zavazadly, reagovaly Deutsche Bahn.

„Vážená Greto, děkujeme, že nás podporujete v boji proti změně klimatu! Těší nás, že jste s námi cestovala vlakem ICE 74 na 100% zelenou elektřinu,“ napsal německý státní dopravce.

Upřesnil dále, že Thunbergová cestovala první třídou a měla místenku.

„Bylo by ještě hezčí, kdybyste zveřejnila, jak přátelský a kompetentní tým se o vás staral,“ podotkly DB.

Na vyjádření Deutsche Bahn pak následně opět zareagovala Greta.

Napsala, že přes Německo cestovala ve dvou různých vlacích. S tím, že na podlaze skutečně seděla, protože své místo k sezení dostala až z města Göttingen.

„Není to samozřejmě žádný problém a nikdy jsem neřekla, že byl. Přeplněné vlaky jsou skvělé znamení, protože ukazují, že je vysoká poptávka po vlakové dopravě,“ napsala následně Thunbergová.

Aktivistka v uplynulých měsících dvakrát na plachetnici přeplula Atlantik, v posledních dnech byla na mezinárodní klimatické konferenci v Madridu.

„Nechceme už slyšet více slibů, už jsme jich slyšeli dost. Nechceme, abyste vyhlašovali klimatickou nouzi, chceme, abyste konali,“ řekla Thunbergová v Madridu. Dodala, že lidé už kvůli klimatické krizi umírají.

Greta se stala osobností roku 2019, kterou každoročně vybírá americký časopis Time. Ve svých šestnácti letech je nejmladší takto oceněnou. (sfr)


Více o tématu čtěte zde:

Klimatická Greta se stala osobností roku 2019 podle časopisu Time. Prý je největším hlasem