Klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou zvolil americký časopis Time za největší osobnost roku 2019. Ve svých 16 letech se stala nejmladší takto oceněnou osobností. Greta se stala celosvětovou tváří protestů mladých lidí za ochranu klimatu.

„Stala se největším hlasem nejdůležitějšího tématu, kterému tento rok planeta čelí. Přišla v zásadě odnikud, aby se stala hlavou světového hnutí,“ uvedl k rozhodnutí šéfredaktor časopisu Time Edward Felsenthal.

Thunbergová loni v létě ve Stockholmu začala chodit demonstrovat před švédský parlament s transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i z dalších států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.

Thunbergová vzbudila pozornost médií svou ostrou kritikou politiků za to, že nedělají dostatečné kroky v ochraně klimatu.

V užším výběru Greta porazila mimo jiné amerického prezidenta Trumpa, šéfku Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiovou či prodemokratické demonstranty z Hongkongu.

Časopis Time vyhlašuje každoroční anketu od roku 1927, kdy za osobnost roku vyhlásil pětadvacetiletého amerického letce Charlese Lindbergha. Ten byl až do letošního roku nejmladší osobností, která kdy titul získala.

Řada oceněných osobností je značně kontroverzních. Dvakrát byl oceněn sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin – v letech 1939 a 1942.

Nacistický vůdce Adolf Hitler byl časopisem Time oceněn v roce 1938. Připomeňme, že již v roce 1938 si Hitlerovo Německo vymohlo postoupení části území tehdejšího Československa. V roce 1939 pak hitlerovská vojska obsadila dnešní Česko úplně, když dobyté území začlenila do Hitlerovy Velkoněmecké říše… (sfr)