
Petr Fiala se postavil proti novému klimatickému cíli na snižování emisí, který schválila Evropská komise.
Český premiér Petr Fiala se postavil proti novému klimatickému cíli na snižování emisí, který schválila Evropská komise. EK navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990.
Premiér Petr Fiala (ODS) další snížení odmítl s tím, že je třeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty.
Stanovení klimatického cíle pro rok 2040 má podle komise „poskytnout jistotu investorům, inovacím, posílit vedoucí postavení evropských podniků v průmyslu a zvýšit energetickou bezpečnost Evropy“.
Má také posílit předvídatelnost a stabilitu, „kterou investoři a podniky potřebují při přechodu EU na čistou energii“, uvedla EK.
Komise se odkázala na nejnovější průzkum Eurobarometru, z něhož například vyplynulo, že 85 % občanů EU považuje změnu klimatu za vážný problém a že 81 % občanů podporuje cíl EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050.
„Evropská unie je na dobré cestě k dosažení svého cíle do roku 2030, kterým je 55 procent,“ stojí v tiskovém prohlášení unijní exekutivy.
Nový návrh navazuje na stávající právně závazný cíl EU snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 procent.
Podle EK nový návrh stanovuje pragmatičtější a flexibilnější způsob, jak tohoto cíle dosáhnout s ohledem na dekarbonizovanou evropskou ekonomiku do roku 2050.
Premiér Fiala k návrhu uvedl, že nepovažuje za rozumné stanovit „natvrdo“ další emisní, respektive klimatický cíl.
„Klimatické cíle už máme nastaveny. Je potřeba je rozumným způsobem plnit a třeba i upravovat některé věci, na kterých jsme se třeba v minulosti nějakým způsobem domluvili, abychom neohrožovali konkurenceschopnost Evropy,“ konstatoval Fiala.

(Ilustrační foto).
Na minulém summitu EU Fiala uvedl, že nepovažuje za dobré, aby si unie stanovovala další klimatické cíle a přijímala je do roku 2040.
Česká republika podle něho s novým cílem nesouhlasí. Podobný názor vyjádřilo například Polsko.
„Vzhledem k tomu, že evropští občané stále více pociťují dopad klimatických změn, očekávají, že Evropa bude jednat. Průmysl a investoři se na nás spoléhají, že stanovíme předvídatelný směr,“ podotkla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„Dnes ukazujeme, že pevně stojíme za naším závazkem dekarbonizovat evropskou ekonomiku do roku 2050. Cíl je jasný, cesta je pragmatická a realistická,“ dodala.
Nový návrh klimatických cílů EU vychází z hloubkového posouzení dopadů a doporučení Mezivládního panelu pro změnu klimatu a Evropského vědeckého poradního výboru pro změnu klimatu.
Eurokomisař pro klima Wopke Hoekstra zdůraznil, že nový návrh EK navazuje na rozsáhlou spolupráci s členskými státy, Evropským parlamentem, zúčastněnými stranami, občanskou společností a občany.
V současnosti má EU cíl snížit množství emisí o 55 procent do roku 2030 oproti roku 1990.
Návrh EK musí získat souhlas členských států i Evropského parlamentu. (sfr)