Důchody od ledna 2022 stoupnou v průměru o 850 korun. (Ilustrační foto)

Důchody od ledna 2023 stoupnou v průměru o 850 korun, přičemž se tentokrát zvedne jak základní výměra (částka, která se vyplácí všem ve stejné výši), tak i procentní výměra, která je závislá na délce pojištěné doby a výši výdělků. A nově se bude vyplácet i výchovné.

Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

„Letos se zvyšují všechny důchody, tedy starobní, ale i invalidní a pozůstalostní, celkem třikrát. Už teď víme, že jejich příjemci mohou s dalším přidáním počítat v lednu. Všichni ti, kteří pobírají některý z důchodů, tedy nejen senioři, jsou velmi zranitelnou skupinou, na kterou rostoucí ceny citelně dopadají. Našim cílem je ohroženým skupinám pomoci při zdražování, a právě valorizace důchodů je správný a účinný krok,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zvýšení důchodů se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem spotřebitelských cen a životními náklady domácností důchodců. Z těchto dvou údajů je rozhodující ten, který je za dané období vyšší. V případě lednové valorizace se počítá za období od letošního května do června.

Růst cen do dubna se totiž promítl už do mimořádných valorizací v červnu a v září tohoto roku. Do výše pravidelné každoroční lednové valorizace promlouvá ještě růst reálných mezd.

Důchody byly v průběhu letošního roku zvýšeny postupně třikrát – v lednu, červnu a v září.

Celkově jde o zvýšení přibližně o 15 %, v průměru tedy o téměř 2 500 Kč.

A již nyní je podle údajů ČSÚ o růstu cen za červen zřejmé, že od ledna 2023 čeká příjemce důchodů další zvýšení.

V lednu příštího roku by se základní výměra důchodů mohla podle dosavadního vývoje cen a mezd zvednout o asi 150 korun a procentní výměra pak v průměru o dalších 700 korun. Přesné částky však budou zřejmé až v září.

Nově bude i „výchovné“

Od ledna 2023 se rovněž zavádí takzvané výchovné. Tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 Kč za každé vychované dítě.

Ženám, které důchod už pobírají, se výměra zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky.

U žen, pokud jim důchod bude nově přiznán po 31. 12. 2022, a u otců (bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají), je možné výchovné přiznat na základě žádosti u České správy sociálního zabezpečení.

„Tímto způsobem zvyšujeme důchody proto, že dosud byly bohužel hlavně ženy ‚trestány‘ za to, že se místo práce věnovaly výchově dětí a měly tak nižší příjmy. Rozdíl v průměrném důchodu činí bezmála 3 tisíce korun. Bez potomků ale společnost nemá budoucnost, a proto bude výchova konečně náležitě oceněna,“ vysvětluje ministr Jurečka.

Počet žen, které dostanou výchovné od ledna 2023 automaticky, by se mohl pohybovat na úrovni 1,4 milionů.

Průměrná částka, o kterou se jim zvýší důchod, dosáhne 1 100 Kč. (pel)