
Připevnění víček k lahvím nepomohlo: Ve Švédsku přibylo plastových uzávěrů v přírodě. (Ilstrační foto - redakční koláž).
Ve Švédsku podle nejnovější zprávy přibylo plastových uzávěrů znečišťujících mořské pláže. Ke zvýšení množství odpadu tvořeného plastovými uzávěry došlo ve Švédsku poprvé za několik let. Podle eurounijní směrnice musí být od loňského roku plastová víčka pevně připevněná k lahvím.
O zhoršení znečištění přírody plastovými uzávěry informovalo na svých webových stránkách švédské rádio Sveriges Radio.
Podle této zprávy vzrostlo množství plastových víček na plážích podél západního pobřeží Švédska trojnásobně, když se hustota plastových víček na pláži ze 46 uzávěrů na 100 metrech čtverečních pláže zvýšila na 144 uzávěrů na uvedené ploše.
Podle v článku uváděného experta z nadace „Udržuj Švédsko čisté“ je uvedené zjištění udivující. Naopak v článku figurující Dag Jönsson, který pomáhá s čištěním pláží, se domnívá, že zvýšená koncentrace plastových víček na pláži může pramenit z naštvání části veřejnosti z uvedeného nařízení, jež výrobcům přikazuje připevňovat víčka k lahvím.
Plastová víčka musí být v současnosti povinně připevněna k lahvím s nápoji v rámci celé Evropské unie. EU k tomu již v roce 2018 schválila příslušnou směrnici, jejímž hlavním uváděným cílem bylo snížit množství plastového odpadu z jednorázových výrobků.
Výrobci nápojů se novince původně bránili a tvrdili, že opatření zdraží výrobu a posílí výrobu plastů.
Připevnění víček k lahvím je v EU povinné od července 2024. Je jen jedním z mnoha kroků, jimiž chce EU snížit množství odpadu v přírodě. Pokračovat se mělo například zálohováním PET lahví a plechovek nebo zákazem dalších jednorázových plastů, jako jsou tenké nákupní tašky, toaletní potřeby a jednoporcová balení dresinků, kečupů či smetany.
Již před 3 lety došlo k omezení jednorázových plastů, jako jsou brčka, příbory, talíře a další pomůcky. Nahradily je většinou výrobky z papíru nebo dřeva.
Když bylo opatření nařizující připevnění víček k plastovým lahvím uváděno do praxe, stěžovali si na to zejména na sociálních sítích spotřebitelé. Nelíbilo se jim, že se jim víčko při pití z lahve otírá o obličej nebo že jej musí přidržovat při nalévání nápoje do sklenice.
Povinnost připevnění plastového uzávěru k lahvi platí u balení s objemem do 3 litrů.
Propagátoři opatření tvrdí, že se v současnosti velké množství použitých plastů nerecykluje a končí v mořích a oceánech. S tím, že právě plastová víčka patří k nejčastějšímu odpadu na světových plážích.
Drobné částice z plastů odhozených do přírody se podle mnohých ekologů postupně dostávají různými cestami do lidského organismu. Dominující skupina klimatických vědců odhaduje, že výroba a spalování plastů v roce 2019 vyprodukovalo do atmosféry více než 850 milionů tun skleníkových plynů.
Nové, pevně připevněné plastové uzávěry jsou proto jedním ze série opatření, která EU prosazuje v této oblasti.
Díky připevnění k lahvi je podle zastánců „připevněných víček“ méně pravděpodobné, že bude uzávěr vyhozen zvlášť.
Směrnice o jednorázových plastech (SUP) mluví o tom, že nové požadavky na design lahví (s povinností pevně připevnit víčko k lahvi) budou mít přímý pozitivní dopad na odhazování plastových víček do přírody.
Není však zatím zřejmé, zda se tato očekávání promítla do reality. Část spotřebitelů víčka po otevření lahve s nápojem záměrně odtrhává od láhve, čímž se příslušná „víčková“ bruselská direktiva míjí účinkem. (sfr)