
Kauza vakcínových SMSek Ursuly Leyenové: Evropská komise pochybila, rozhodl soud. (Ilustrační foto).
Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Uvedená firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě přes 20 miliard eur.
Soud Evropské unie v Lucemburku podpořil novinářku Matinu Stevis-Gridneff ve sporu s Evropskou komisí. Deník The New York Times podle verdiktu právem požadoval přístup ke zprávám, které si předsedkyně komise Ursula von der Leyenová vyměnila s šéfem farmaceutické firmy Pfizer ohledně nákupu vakcín proti covidu-19.
Podle verdiktu soudu měla novinářka dostat zprávy von der Leyenové se šéfem farmaceutů. Nevydáním zpráv mezi lety 2021–22 komise podle verdiktu porušila pravidla transparentnosti.
Novinářka Matina Stevisová pracující pro deník The New York Times (NYT) požádala Evropskou komisi na základě nařízení o přístupu k dokumentům o zpřístupnění všech textových zpráv, které si mezi sebou vyměnili von der Leyenová a Bourla v období od 1. ledna 2021 do 11. května 2022.
„Komise tuto žádost odmítla s odůvodněným, že dokumenty, jichž se týká, nemá k dispozici,“ popsal ve středu soud EU s tím, že novinářka a NYT následně podaly žalobu k Tribunálu Soudního dvora EU, aby rozhodnutí EK zrušil.
„Komise nemůže pouze konstatovat, že požadované dokumenty nemá k dispozici, ale musí poskytnout věrohodné vysvětlení, které umožní veřejnosti a Soudnímu dvoru pochopit, proč tyto dokumenty nelze nalézt,“ uvedl soud.
EK během loňského soudního slyšení v Lucemburku sdělila, že obsah zpráv nebyl dostatečně významný na to, aby byly klasifikovány jako dokumenty, které je nutné zaevidovat a zpřístupnit novinářům. V článku NYT z dubna 2021 o nich Bourla hovořil jako o důkazu „hluboké důvěry“ a podle něj zprávy usnadnily vyjednání dohody.
Aféra kolem výměny textových zpráv mezi von der Leyenovou a Bourlou v období před uzavřením kontraktu o vakcínách proti covidu-19 získala v médiích název Pfizergate. Vakcíny měly mít hodnotu přes 20 miliard eur (500 miliard korun). (sfr)