15. 07. 2025

ERÚ varoval: Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic

15. 7. 2025 17:00 | Tomáš V. Michl | aktualizováno 15. 7. 2025 17:02 |

ERÚ varoval: Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic. (Ilustrační foto)

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy. Jedná se zejména o „terénní prodejce“, kteří klepou na dveře domácností, ale i obcí a dalších právnických osob. Typické pro tyto nepoctivé zprostředkovatele je, že ústní sliby se výrazně liší od toho, co zákazníkům dávají podepsat.

V některých případech pak klienti platí zbytečné poplatky jim či sankce obchodníkům.

Informoval o tom ve svém vyjádření Energetický regulační úřad (ERÚ).

Přicházejí bez předchozího ohlášení, nabízejí výraznou slevu na platbách za elektřinu či plyn, smlouvy a další dokumenty chtějí podepsat rovnou na místě, často veškeré podepsané dokumenty odnášejí. To, co ústně přislíbí, se přitom mnohdy diametrálně liší od toho, co ve skutečnosti s klienty podepíší. Tak by se daly ve zkratce shrnout praktiky energošmejdů, na které si zákazníci stěžují ERÚ. Jaké triky nepoctiví zprostředkovatelé nejčastěji využívají?

Změna dodavatele se sankcemi

Pokud má spotřebitel se svým dodavatelem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, která stále trvá, její předčasné ukončení je spojené se zaplacením pokuty. Zplnomocněný energošmejd ale zákazníkovi lživě slíbí, že s jeho stávajícím obchodníkem vše zařídí tak, aby za předčasnou změnu dodavatele nic neplatil.

Anebo tvrdí, že smlouvu ke dni jejího ukončení vypoví, následně ovšem svůj slib nedodrží. Vedle pokuty za předčasné ukončení smlouvy, kterou požaduje obchodník, může zprostředkovatel navíc uplatňovat odměnu za svoje zprostředkování – pokud tuto odměnu (provizi) nezískává od obchodníka, ke kterému své klienty převádí, bez ohledu na aktuální ceny nabídek na trhu, podotkl ERÚ.

„Problém je, když spotřebitel zprostředkovateli podepíše plnou moc a energošmejd mu na základě ní sjedná nového dodavatele, aniž by se ohlížel na trvající závazek u dodavatele stávajícího. Ten pak vyměří oprávněnou smluvní pokutu a po spotřebiteli požaduje její uhrazení,“ uvedla Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

„Proto je klíčové si veškeré dokumenty před podpisem pečlivě přečíst, na cokoliv nejasného se vyptat, a především si vzít čas na rozmyšlenou. Pokud na nás někdo tlačí, že podpis je nutný teď hned, je to už samo o sobě znamení, že zprostředkovatel patrně nejedná v náš prospěch, ale výhradně ve prospěch svůj.“



Paušál za (ne)činnost

Další praktikou, kterou energošmejdi využívají, je podle ERÚ smluvní nastavení poplatků za zprostředkování změny dodavatele či za péči o smluvní zajištění dodávek elektřiny a plynu, o kterých se ovšem při osobním jednání ani slovem nezmíní. Ať už se jedná o neadekvátně vysoké částky za zprostředkovatelem skutečně provedené úkony, nebo o paušální pravidelné poplatky za jeho soustavnou (ne)činnost.

„V poslední době se setkáváme s případy, kdy si zprostředkovatelé vyúčtují za každý rok či měsíc paušální částku, i když pro klienta nic neudělají. Kromě běžných občanů se přitom zaměřují i na obce a další právnické osoby. U obcí nebo podnikatelů je přitom problém, že nemohou zprostředkovatelské smlouvy ukončit stejně jednoduše, jako je tomu u spotřebitelů,“ upozornil Martin Bortlík, ředitel sekce kontroly ERÚ.

Spotřebitel, typicky domácnost, která energii odebírá pro vlastní byt, dům či chatu, totiž může smlouvu o zprostředkování kdykoliv vypovědět a zároveň odvolat plnou moc (vzor výpovědi najdete na webu ERÚ); zprostředkovateli pak musí zaplatit jen za úkony, které do té doby provedl.

Právnické osoby či podnikající fyzické osoby ale tuto možnost nemají a záleží u nich především na tom, jak je konkrétní smlouva formulovaná.



„Trest“ za odchod

Potíže mohou způsobit nejen smlouvy nově uzavřené, ale i ty letité. ERÚ se setkává s tím, že se zprostředkovatel svému klientovi „připomene“ po několika letech v momentě, kdy se spotřebitel rozhodl, dle vlastní volby, změnit dodavatele.

Tím, že ukončuje smlouvu se současným obchodníkem (zprostředkovatelem před lety vybraným), může totiž porušit tehdejší dohodu a má uhradit „mimořádný vstupní bonus“, který od zprostředkovatele tehdy dostal.

Pokuta bývá několikatisícová a typicky se jedná o smlouvy uzavřené ještě před létem 2022, kdy došlo k regulaci jejich činnosti a zprostředkovatelé přešli pod dozor ERÚ.

„To ovšem nic nemění na tom, že spotřebitelé mají právo i tyto smlouvy kdykoliv a bez jakýchkoliv sankcí ukončit. Pokud už zprostředkovatele k ničemu nepotřebují, doporučila bych to učinit všem, ať jim zbytečně nezůstávají letité závazky,“ poradila Zemanová.

„Bránit se navíc mohou i proti pokutám, pokud by jim je někdo chtěl na základě starých smluv vyúčtovat. Jestliže měly smlouvy zůstat v platnosti i po nabytí účinnosti tzv. zprostředkovatelské novely, museli by je zprostředkovatelé uvést do souladu s novým zněním zákona nejpozději do 30. června 2022.“

„To velmi často neučinili, a smlouvy pak automaticky zanikly. Což znamená, že zanikl i závazek, ze kterého by pro ně vyplývala sankce,“ dodala. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

ERÚ varoval před dodavateli energií, kteří lidem znemožňují odstoupit od smlouvy 

Energetický srovnávač DEAP od České spořitelny nezaručuje klientům výhodné nabídky 

Marketingový pseudosrovnávač už i na webu TV Prima: „Kalkulačka“ elektřiny klame čtenáře 

Někteří dodavatelé zpochybňují přínosy komerčních srovnávačů energií pro spotřebitele 

Stát v rozporu se směrnicí EU nechrání v zákoně české zákazníky před srovnávači energií 

ERÚ varoval: Energošmejdi útočí na domácnosti i obce, účtují si paušální poplatky za nic

15. 7. 2025

Energetický regulační úřad (ERÚ) řeší vzrůstající počet stížností na energošmejdy. Jedná se zejména o „terénní prodejce“, kteří klepou na dveře …

Trump dal Putinovi na dohodu o míru ultimátum 50 dní. Peskov to označil za vážné

15. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku uvalením vysokých cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s …

ČBA Hypomonitor: Pokles červnové sazby na 4,56 % přinesl oživení nových hypoték

15. 7. 2025

Podle nejnovějších dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) poskytly banky a stavební spořitelny v červnu nové hypotéky za 29,4 miliardy …

NKÚ: Dotace na digitální mapy nepřispěly k rozvoji vysokorychlostního internetu v ČR

14. 7. 2025

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů a dalších prvků technické infrastruktury. …

Na komoditní burze ČMKB byly uzavřeny kontrakty na 87 tisíc MWh elektřiny a plynu

14. 7. 2025

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) byly ve 28. týdnu uzavřeny kontrakty na dodávku 87 tisíc MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné …

Tuzemské důchody v lednu vzrostou v průměru na téměř 21 850 korun měsíčně

11. 7. 2025

Tuzemské důchody v lednu vzrostou v průměru na téměř 21 850 korun měsíčně, tedy u průměrného důchodu o 656 až …

Kontrakty nafty na trhu komoditní burzy se obchodovaly za průměrnou cenu 16,16 Kč/l

14. 7. 2025

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 28. týdnu obchodovaly za průměrnou cenu …

MF: Rozpočty obcí a krajů sice vykázaly přebytek 7,4 mld. Kč, ale ten výrazně poklesl

14. 7. 2025

Územní rozpočty ČR v dubnu 2025 vykázaly přebytek ve výši 7,4 mld. Kč, což představuje nejnižší hodnotu za celé sledované …

Meziroční růst cen potravin v ČR opět zrychlil. Inflace se v červnu přiblížila 3 procentům

10. 7. 2025

Tuzemské spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,9 %, což bylo o 0,5 procentního bodu více než v květnu. …

V síti PRE POINT ve 2. čtvrtletí přibylo 33 nových dobíjecích stanic pro elektromobily

11. 7. 2025

Pražská energetika (PRE) v letošním druhém čtvrtletí zprovoznila 33 nových veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v síti PRE POINT. Od …

Ursula Von der Leyenová přežila hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu

10. 7. 2025

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zůstává i nadále ve své funkci. Ona a její Evropská komise přežily hlasování …

Cena benzínu v Česku klesla o 7 haléřů. Nafta naopak zdražila o 4 haléře na litr

10. 7. 2025

Ceny benzínu v Česku v uplynulém týdnu mírně klesly, zatímco ceny nafty u čerpacích stanic v průměru nepatrně vzrostly. Průměrná …

... další články