ERÚ nakoupil drahé mobily, tablety a chytré hodinky bez odůvodnění potřeby, zjistil NKÚ. (Ilustrační foto).

Energetický regulační úřad nakoupil pro vedení úřadu mobily, tablety či chytré hodinky vybrané značky vyšší cenové úrovně celkem za téměř 261 tisíc korun bez řádného odůvodnění potřeby tohoto nákupu. Poukázala na to nejnovější kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Při kontrole hospodaření Energetického regulačního úřadu (ERÚ) s vybraným majetkem a peněžními prostředky státu v celkové hodnotě 114 mil. Kč nezjistil NKÚ významné nedostatky. Méně významné nedostatky kontroloři zjistili v účinnosti vnitřního kontrolního systému. ERÚ např. nakoupil pro vedení úřadu mobily, tablety či chytré hodinky vybrané značky vyšší cenové úrovně celkem za téměř 261 tisíc korun bez řádného odůvodnění potřeby tohoto nákupu, uvedl NKÚ.

Kontrola NKÚ mj. poukázala i na fakt, že na dislokovaném pracovišti v Praze měl ERÚ kvůli komerčnímu nájmu 5,5krát vyšší provozní výdaje oproti druhému dislokovanému pracovišti v Ostravě, které sídlí v prostorách v majetku státu. Kontrola NKÚ se týkala zejména let 2019 až 2022.

NKÚ na vzorku 22 nákupů v celkové ceně 38,4 mil. Kč ověřoval postup ERÚ při pořizování majetku v letech 2019–2022. Ve většině případů postupoval ERÚ účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy.

U tří z 18 kontrolovaných tzv. ostatních nákupů ale kontroloři zjistili, že ERÚ pořídil pro vedení úřadu – pro členy Rady ERÚ a vybrané zaměstnance – mobily, tablety či chytré hodinky vybrané značky vyšší cenové úrovně bez náležitého odůvodnění. ERÚ v těchto případech neprovedl řádně předběžnou řídicí kontrolu.

NKÚ doporučil upravit vnitřní předpisy a standardizovat vybavení informačními a komunikačními technologiemi včetně vybavení členů Rady ERÚ.

Při kontrole výdajů na provoz dislokovaných pracovišť v Praze a v Ostravě zjistil NKÚ významný rozdíl. Zatímco provozní výdaje na dislokované pracoviště Praha, sídlící v pronajatých komerčních prostorách, vyšplhaly v letech 2019–2022 na částku 39 mil. Kč, provozní výdaje na dislokované pracoviště Ostrava, které je umístěno v prostorách v majetku státu, dosáhly necelých sedmi milionů korun.

Rozdíl byl způsoben především skutečností, že ERÚ za pracoviště Ostrava nehradil nájemné, zatímco za pracoviště Praha hradil komerční nájem. V Praze se ERÚ nepodařilo najít vhodné prostory v majetku státu. NKÚ doporučuje, aby ERÚ pokračoval v hledání možností, jak tyto výdaje snížit cestou umístění pražské pobočky do objektu v majetku státu nebo do vhodného objektu s nižším nájemným.

Ačkoliv ERÚ disponoval vlastními specialisty na komunikaci s veřejností, vydal od prosince 2021 do března 2023 za externí mediální poradenství a PR služby téměř 2,3 mil. Kč. Uzavření této smlouvy ERÚ odůvodnil nutností co nejefektivnější komunikace s veřejností ve složité situaci na energetickém trhu, vyvolané ukončením činnosti některých dodavatelů energií a energetickou krizí.

Jinému dodavateli úřad zaplatil v letech 2018 až 2023 za odbornou pomoc celkem 7,4 mil. Kč. Zdůvodnil to dlouhodobou personální poddimenzovaností, uvedl NKÚ. (sfr)