Americký prezident Donald Trump vyhlásil plán na vybudování vesmírného protiraketového štítu Golden Dome (Zlatá kopule), který by měl chránit USA před útoky raket včetně těch, které by útočily z vesmíru. Program má podle Trumpa vyjít na celkem 175 miliard dolarů (cca 3,9 bilionu korun).
Součástí systému mají být i zbraňové systémy ve vesmíru, schopné sestřelit útočící rakety ve všech fázích letu.
Všechny součásti programu mají být vyrobeny ve Spojených státech. Podle Trumpa by Golden Dome měl být hotov do konce jeho funkčního období, tj. do ledna roku 2029.
Prezident vybral generála vesmírných sil Michaela Guetleina za manažera zodpovědného za vývoj programu, jenž má Spojené státy ochránit zejména před hrozbami z Ruska a Číny.
Golden Dome bude podle Trumpa „chránit naši vlast“.
Kanada prý už dala najevo, že chce být součástí projektu. Podle prezidenta Trumpa kanadský premiér Mark Carney osobně kontaktoval americkou administrativu s žádostí o účast v programu a možnost ochrany kanadského území.
„Je mi potěšením oznámit, že jsme oficiálně vybrali architekturu tohoto nejmodernějšího systému,“ prohlásil Trump.
„Po dokončení bude Golden Dome schopen zachytit i rakety odpálené z druhé strany Země a dokonce i ty, které budou vypuštěny z vesmíru. To je velmi důležité pro úspěch a dokonce i pro přežití naší země,“ dodal.
Cílem projektu je vytvořit vedle pozemní protiraketové obrany také síť satelitů pro detekci, sledování a potenciální zachycení střel ve všech čtyřech hlavních fázích potenciálního útoku, tedy včetně jejich detekce a zničení ještě před odpálením. V rámci systému by mohly být na oběžné dráze rozmístěny stovky sledovacích satelitů.
Rozpočtový úřad amerického Kongresu vydal odhad, že by Golden Dome mohl během dvou desetiletí vyjít celkem až na 831 miliard dolarů. Z toho jen komponenty umístěné ve vesmíru by mohly stát 542 miliard dolarů.
Golden Dome je inspirován izraelským pozemním obranným štítem Iron Dome, který chrání před raketami a střelami odpalovanými z okolních zemí.
Kritici v USA však zpochybňují jak Trumpem oznámený harmonogram, tak i celkovou proveditelnost systému.
Podle bývalého kontradmirála Marka Montgomeryho může vývoj pokročilé obrany proti balistickým střelám trvat 7 až 10 let s tím, že o poté bude schopna chránit pouze nejvýznamnější federální budovy a velká města, nikoliv celou zemi.
Někteří experti označují odhadované náklady za značně podhodnocené. (sfr)