Průměrný starobní důchod v Česku od ledna příštího roku vzroste o 356 Kč, oznámil Jurečka. (Ilustrační foto).

Starobní penze v Česku se mají od ledna příštího zvýšit v průměru o 356 korun. Přesnou částku však ještě bude nutné dopočítat podle vývoje mezd. Referoval o tom ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Průměrný důchod v ČR by tak v roce 2025 vzrostl na 21 078 korun.

Na výplatu důchodů by příští rok mělo jít zhruba 705,9 miliardy korun. Z toho na navýšení penzí bude potřeba 12,2 miliardy korun.

Systém důchodového pojištění by měl podle odhadů zůstat dál v deficitu. Příští rok by měl podle dosavadních propočtů činit asi 18,3 miliardy korun, předpověděl ministr Jurečka.

Česká správa sociálního zabezpečení poskytovala letos na konci prvního čtvrtletí 2,37 milionu starobních, 411 500 Invalidních a 65 100 vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů.

Průměrná starobní penze v červnu činila 20 704 korun. Starobní penze ze systémů resortů vnitra, spravedlnosti a obrany jsou o několik tisíc vyšší.

Starobní, invalidní a pozůstalostí důchody se zvyšují pravidelně vždy na začátku roku. Upravují se podle zákona o růst cen a o třetinu růstu reálných mezd. Naposledy se zvedly letos v lednu, a to všem stejně o 360 korun.

„Průměrný starobní důchod v příštím roce vzroste a překoná hranici 21 tisíc korun. Průměrná výše v příštím roce bude 21 078 korun. Teď v červnu je průměrná výše důchodu 20 708 korun,“ informoval ministr Jurečka.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární pevná výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy. Letos činí 4400 korun. Od ledna by se měla zvednout podle ministra o 290 korun na 4690 korun. V zásluhovém procentním dílu se pak odráží výše výdělku, odpracované roky a počet vychovaných dětí.

Navýšit by se mohl od ledna podle ministra o 0,4 procenta. Tato výměra by se ale neupravovala lidem, kteří nastoupili do předčasné penze po říjnu loňského roku a nemají ještě řádný důchodový věk. Vzrůst by jim měla jen solidární část.

Navýšení důchodu se vypočítává z průměrné mzdy, průměrné starobní penze, růstu cen u domácností důchodců a růstu reálného výdělku. Zohledňuje se přírůstek indexu spotřebitelských cen za poslední rok od začátku loňského července do konce letošního června, průměrná penze za červen či očekávaná průměrná mzda pro příští rok.

Podle Jurečky přírůstek cen u důchodcovských domácností za sledované období dosáhl 1,7 procenta. (sfr)