Zveřejněno: Česká republika poslala Ukrajině vojenskou pomoc za téměř 7 miliard korun. (Ilustrační foto)

Česká republika do konce května poslala Ukrajině, která se brání ruské agresi, vojenský materiál v hodnotě 6,75 miliardy korun. Detaily o poskytnutí techniky i munice zveřejnilo ministerstvo obrany.

Česká republika poskytla Ukrajině, od vypuknutí konfliktu v únoru 2022, pomoc za téměř sedm miliard korun. Veškerý vojenský materiál darovaný ze skladů Armády České republiky byl vždy vládou schválen v utajeném režimu, a to z bezpečnostních důvodů.

Kabinet na návrh ministryně obrany Jany Černochové, stejně jako před rokem, přehled darované pomoci znovu zveřejnil.

„Od počátku ruské agrese stojí Česká republika pevně za Ukrajinou. Naše země se stala jednou z prvních, která Kyjev vojensky podpořila. Přehled námi darovaného vojenského materiálu vláda zveřejnila poprvé před rokem. Slíbila jsem veřejnosti, že za nějaký čas tak učiníme znovu, a dnes jsem svůj slib splnila,“ uvedla ministryně obrany a dodala, že pomoc obsahuje nejen zbraně a munici, ale i těžkou bojovou techniku včetně té letecké.

„Ministerstvo obrany od počátku konfliktu pečlivě posuzovalo, co můžeme poskytnout, aby nebyla ohrožena obranyschopnost České republiky,“ ubezpečila Jana Černochová.

Seznam je datován k 31. květnu 2024 a na Ukrajinu bylo za více než 27 měsíců ruské agrese poslán materiál z armádních skladů v hodnotě 6,75 miliardy korun.

Jednalo se o 8 kusů letecké techniky z toho 2 byly darovány letos. Nábojů pro kanóny a kanónové houfnice bylo posláno celkem 94 860 kusů, z toho 10 000 v tomto roce.

V předchozích dvou letech bylo také darováno 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, 26 průzkumných chemických vozidel, 16 kompletních speciálních vozidel protivzdušné obrany, 47 aut, 13 houfnic, 12 raketometů, 4900 raket pro raketomety, 645 protitankových střel, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17 400 min pro minomety, 435 protiletadlových prostředků, 41 258 tisíc střelných zbraní a přes 4,2 milionu nábojů.

Podle ministryně už nyní není tolik nepotřebného materiálu v armádních skladech.

„Naše pomoc nepřestává, jenom bude mít jinou podobu,“ dodala Jana Černochová a připomněla účast ČR v muniční iniciativě, kterou organizuje právě resort Ministerstva obrany.

Příspěvek ČR je ve výši 865 775 000 korun, jak schválila minulý týden vláda. Vyčleněné peníze budou vynaloženy na nákup munice od tuzemského dodavatele, tedy od české společnosti STV GROUP. (sfr)