Česko plní zatím jen jedno ze tří kritérií pro zavedení eura, potvrdila Evropská komise.

Česká republika zatím plní pouze jedno ze čtyř kritérií nutných pro vstup do eurozóny a zavedení eura. Ve své Konvergenční zprávě 2024 to uvedla Evropská komise (EK). Česko plní jen kritérium konvergence dlouhodobých úrokových sazeb. Neplní však kritéria cenové stability, zdravých veřejných financí a stability směnného kurzu.

Evropská komise očekává, že kritérium zdravých veřejných financí Česko plnit začne.

EK posuzovala šest členských zemí Evropské unie, které dosud neplatí eurem, ale zavázaly se, že euro jednou zavedou. Vedle Česka to bylo Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko.

Ani jedna z těchto zemí nesplňuje všechna kritéria. Polsko a Maďarsko nesplňují ani jedno z kritérií.

Před vstupem do eurozóny musí kandidátské země vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM-2, kde je nyní ze šesti hodnocených zemí jen Bulharsko.

Dánsko, které je rovněž členem EU, ale eurem neplatí, Komise nehodnotila. Země si totiž z těchto takzvaných maastrichtských kritérií vyjednala trvalou výjimku, takže euro nemusí přijmout nikdy.

K zavedení společné evropské měny se Česko zavázalo při vstupu do Evropské unie v roce 2004.

Vláda Petra Fialy (ODS), stejně jako předchozí kabinety, ale nemá přijetí eura ve svém programu. Vláda v února vyzvala Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a Legislativní radu vlády, aby do konce října vyhodnotily hospodářské a právní dopady zapojení do mechanismu ERM II, který je označován za čekárnu pro euro, a samotného zavedení společné evropské měny. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Prezident Petr Pavel byl na revizi Česka a opět tam horoval pro přijetí eura