Stockholmský institut SIPRI: Počet jaderných zbraní ve světě a jejich modernost se zvyšují. (Ilustrační foto).

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI) zveřejnil výroční zprávu za rok 2023 s hodnocením stavu jaderného zbrojení, odzbrojení a mezinárodní bezpečnosti. Počet zbraní i jejich modernost se podle SIPRI zvyšují, nejvíce zřejmě v Číně. Své odstrašující prostředky rovněž rozšiřují Indie a Pákistán. Situace v USA a Rusku zůstává zhruba stejná. 

Všech devět jaderných mocností pokračovalo podle zprávy SIPRI loni v modernizaci svých jaderných arsenálů, když několik z nich nasadilo během loňského roku nové zbraně či systémy schopné jaderné zbraně nést.

„Zatímco celkový počet jaderných hlavic na světě stále klesá, protože zbraně z dob studené války jsou postupně demontovány, bohužel i nadále pozorujeme mezinárodní nárůst počtu provozuschopných jaderných hlavic. Zdá se, že tento trend bude v příštích letech pokračovat a pravděpodobně ještě zrychlí, což je velmi znepokojivé,“ upozornil ředitel SIPRI Dan Smith.

Největší jaderné mocnosti Spojené státy a Rusko se v jaderném zbrojení chovají trochu jinak než ostatní mocnosti.

Indie, Pákistán a Severní Korea usilují o schopnost rozmístit na balistických raketách více hlavic, což již mají Rusko, Francie, Spojené království, USA a v poslední době i Čína, uvedl institut ve své zprávě.

Až 90 procent všech jaderných zbraní zůstává v rukou USA a Ruska s tím, že velikost jejich zásob během posledního roku zůstala stabilní.

Transparentnost ohledně jaderných sil se v obou zemích snížila v důsledku ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu v únoru 2022 a debaty kolem ujednání o sdílení jaderných zbraní nabyly na významu, upřesnil SIPRI.

Celosvětový inventář jaderných zbraní činil začátkem letošního roku asi 12 121 hlavic. Ve vojenských skladech se nacházelo zhruba 9 585 z nich, z toho 3 904 bylo rozmístěno pomocí raket a letadel, 2 100 mocnosti udržovaly ve stavu vysoké bojové pohotovosti.

Téměř všechny tyto hlavice patřily Rusku nebo USA, ale poprvé se předpokládá, že některé hlavice má ve stavu vysoké operační pohotovosti i Čína, zdůraznil institut SIPRI.

Upozornil dále na fakt, že velikost čínského jaderného arsenálu se během celého roku 2023 zvýšila ze 410 na 500 hlavic.

V závislosti na tom, jak se rozhodne strukturovat své síly, by Čína potenciálně mohla mít na přelomu desetiletí nejméně tolik mezikontinentálních balistických raket jako Rusko nebo USA, ačkoliv se očekává, že její zásoby jaderných hlavic zůstanou stále mnohem menší než zásoby obou těchto zemí, okomentoval to institut.

Čínská jaderná hrozba se stává čím dál reálnější.

„Čína rozšiřuje svůj jaderný arsenál rychleji než kterákoli jiná země. Téměř ve všech jaderných státech však existují buď plány, nebo výrazné snahy o zvýšení jaderných sil,“ konstatoval ředitel projektu jaderných informací Federace amerických vědců (FAS) Hans M. Kristensen.

Svůj jaderný arsenál rozšířila rovněž Indie.

Indie i Pákistán v roce 2023 pokračovaly ve vývoji nových typů jaderných nosičů. Zatímco Pákistán zůstává hlavním bodem indického jaderného odstrašení, Indie zřejmě klade stále větší důraz na zbraně delšího doletu, včetně těch, které jsou schopny zasáhnout cíle na území Číny,“ informoval SIPRI.

Jaderný program je nadále ústředním bodem národní bezpečnostní strategie KLDR. Podle SIPRI země prozatím sestavila zhruba padesátku jaderných hlavic a vlastní dostatek štěpného materiálu pro vytvoření až devadesáti hlavic.

„Stejně jako několik dalších jaderných států klade Severní Korea nový důraz na vývoj svého arzenálu taktických jaderných zbraní. V souladu s tím rostou obavy, že by Severní Korea mohla mít v úmyslu použít tyto zbraně velmi brzy v konfliktu,“ vysvětlil vedoucí výzkumník Matt Kord. (sfr)


CELÝ TEXT ZPRÁVY SIPRI ZA ROK 2023 JE K PŘEČTENÍ ZDE.