PH zahájila na jezeře Ostsee stavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu.

Společnost EP New Energies, dceřiná firma holdingu EPH, zahájila stavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu. Plovoucí elektrárna na jezeře Ostsee u Chotěbuzi, největším rekultivačním jezeře v Německu, spustí provoz v zimě 2024/2025 a bude vyrábět přibližně 29 tisíc MWh elektřiny ročně.

Informoval o tom holding EPH.

Uvedené množství vyrobené elektřiny vystačí na pokrytí roční spotřeby zhruba 8 250 domácností, a to bez jakéhokoli záboru půdy. Projekt přináší významnou technologickou inovaci, v níž je potenciál v boji proti přehřívání jezer, které značně ohrožuje dobré životní podmínky organismů, zejména ryb a bakterií v ekosystému.

„S instalovaným výkonem 29 MW bude Cotbusser Ostsee největší plovoucí fotovoltaickou elektrárnou v Německu. Díky kombinaci plovoucí fotovoltaiky, větrné energie a tepelné energie z jezera se může oblast kolem jezera Ostsee u Chotěbuzi stát vzorem pro udržitelné zásobování energií.“

„Jedná se o důležitý milník na cestě EP Corporate Group směrem k udržitelné energetice a nové energetické infrastruktuře,” zdůraznil Tomáš David, místopředseda představenstva společnosti EP Power Europe, který odpovídá za obnovitelné zdroje energie ve skupině EP Corporate Group.

Při stavbě bude použita inovativní metoda. V nadcházejících měsících dělníci upevní více než 51 tisíc solárních panelů na zhruba 1800 plováků. Ty pak budou ukotveny k 34 skupinám pilotů zabudovaných do dna jezera.

Montáž solárních panelů na plováky se uskuteční přímo na břehu jezera a sestavené plováky se poté převezou na určené místo na jezeře. Technické vybavení elektrárny tvoří 88 střídačů, osm transformátorů a dvě soustavy vysokého napětí.

EPH je vertikálně integrovaný holding, zahrnující činnosti od výroby a distribuce elektřiny a tepla až po inovativní postupy v oblasti přepravy a skladování plynu. Podle firmy pokrývá celý energetický hodnotový řetězec a klíčové trhy, jako jsou Německo, Spojené království, Irsko, Francie, Švýcarsko, Nizozemsko, Itálie, Slovensko a Česká republika. Zaměstnává zhruba 15 tisíc lidí. Majoritním vlastníkem, předsedou představenstva a generálním ředitelem EPH je Daniel Křetínský. (sfr)