LAMA energy: Výměna žárovek za LEDky je jeden z nejjednodušších kroků k snížení nákladů na energie.

Používat optimálně spotřebiče a identifikovat ty s největší spotřebou v domácnosti je způsob, jak ročně ušetřit až tisíce korun. Uvedla to společnost LAMA energy v rámci svého poradenství spotřebitelům. 

Chladnička a mrazák

Chladnička i mrazák patří mezi největší spotřebitele energie v domácnosti.

„I malá změna v nastavení teploty může vést k výrazným úsporám. Doporučená teplota v chladničce se pohybuje v rozmezí 3 °C – 5 °C, v mrazáku pak kolem -18 °C. Ujistěte se, že chladnička i mrazák nenamrzají, a pokud ano, odmrazte je.“

„Pravidelné odmrazování zabrání zbytečnému plýtvání elektřiny,“ informoval energetický expert Jakub Tobiáš z LAMA energy.

„Pokud mrazák musíte odmrazovat moc často, zjistěte příčinu. Někdy se může stát, že dveře jen špatně doléhají nebo je těsnění někde prasklé,“ dodal.

Indukce, plyn nebo elektřina na vaření?

Typ sporáku může mít velký vliv na spotřebu energie. Indukční varné desky jsou sice dražší v pořizovacích nákladech, ale jejich provoz je úspornější a rychlejší než na elektrických sporácích.

Obecně je nejlevnější vařit na plynu, jelikož lze neomezeně regulovat přívod plynu. Při vaření je také potřeba využívat pokličky, které pomohou snížit spotřebu energie.

Spotřebiče vypínejte

Jsou elektronické přístroje v domácnosti stále v pohotovostním režimu? I malá LED dioda signalizující pohotovostní režim může časem představovat nezanedbatelnou část roční spotřeby.

Spotřebitelé by proto měli vypínat přístroje úplně a nezapomínat i na nabíječky.

„Odpojujte je, když je nepoužíváte,“ poradila firma..

Úsporné osvětlení

Výměna všech žárovek za LED žárovky je jeden z nejjednodušších a nejefektivnějších kroků k snížení nákladů na energie. LED žárovky spotřebují až o 85 % méně elektřiny než klasické žárovky a vydrží mnohem déle.

Praní a sušení prádla

Pračku i sušičku většina domácností používá každý den, také se ale jedná o energeticky nejnáročnější spotřebiče.

Domácnosti by měli využívat eko programy a brát v potaz, že současné prací prostředky jsou účinné už při 30 stupních.

Pračku i sušičku by spotřebitelé měli plnit na maximum doporučené kapacity. A pokud mají tu možnost, měli by využívat funkci odloženého startu a prát v době, když je elektřina levnější.

„Tuto informaci získáte od svého dodavatele energií. Dříve se to označovalo jako noční proud, dnes tomu říkáme nízký tarif. Ten nemusí mít zapnutý každý, ale je dobré si u dodavatele ověřit, zda se vás týká, a kdy se případně spíná.“

„Už dávno neplatí, že je elektřina levnější jen v noci. Nízký tarif lze využívat v určené hodiny i během dne,“ uzavřel Jakub Tobiáš z LAMA energy. (sfr)