Výkon dobíjecí sítě ČEZ v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 39 % a odběry o 65 %.

Výkon dobíjecí sítě ČEZ v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 39 % a odběry o 65 %. K růstu registrovaných řidičů na 27 tisíc podle firmy přispěly výhodnější tarify. V 1. čtvrtletí řidiči odebrali v síti ČEZ přes1,8 mil. kWh zelené elektřiny, což je o 65 % více než za první tři měsíce roku 2023.

Celkový výkon sítě veřejných dobíjecích stojanů ČEZ pro e-auta překročil 51 MW. Růst výkonu meziročně o 39 % táhnou především instalace ultrarychlých stanic. Nejvytíženější byly stojany v Praze a na dálnicích D1, D5 a D10.

Za posledních 12 měsíců se síť veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily rozrostla o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená „dobíječka“ měla přitom výkon 150 kW a vyšší, který umožňuje řidičům během 10 minut doplnit baterie na dalších až 150 km jízdy.

Počet registrovaných zákazníků vzrostl i vlivem zlevněného dobíjení na 27 231 řidičů. To všechno se projevuje na objemu odebrané bezemisní elektřiny.Zatímco za první tři loňské měsíce řidiči u stojanů ČEZ načerpali přibližně 1 milion kWh, letos je to už přes 1,8 milionu kWh. Síť roste díky prostředkům z Operačního programu Doprava i z vlastních investic Skupiny ČEZ.

ČEZ všestranně podporuje rozvoj elektrických aut v České republice, nejvýznamnější aktivitou přitom zůstává rychlé rozšiřování dobíjecí infrastruktury. Jen během posledního roku navýšil celkový výkon nejrozšířenější a nejdůvěryhodnější české veřejné dobíjecí sítě z 36,7 na 51 MW.

Od ledna do března doplnili řidiči u stanic ČEZ doplnili do bateriích svých aut více než 1,8 milionu kWh certifikované zelené elektřiny, což je skoro o 2/3 více než ve stejném období loňského roku.

„ČEZ neustále zvyšuje kvalitu a rozsah své sítě. V poslední době se soustředíme hlavně na výstavbu ultrarychlých stojanů, kterých chceme mít letos na konci roku více než 110. Od ledna jsme také na rychlých a ultrarychlých stanicích výrazně snížili ceny za dobíjení a lidé to oceňují.“

Jen za poslední rok se u nás zaregistrovalo více než deset tisíc nových řidičů, z toho tři tisíce od konce prosince po oznámení nových výhodnějších tarifů. Očekáváme, že při tomto tempu růstu nových zákazníků v kombinaci s výstavbou nových stanic bychom letos mohli výrazně překročit hranici 7 milionů kWh odebrané bezemisní elektřiny,“ uvedl ředitel elektromobility ČEZ Tomáš Dzurilla.Řidiči u ČEZ načerpají v průměru nejrychleji v celé ČR, a to díky nejvyššímu výkonu sítě, podotkla firma.

K tomu podle ní přispívá výstavba nových ultrarychlých stanic o výkonu 150 kW a více, u kterých lidé během 10 minut doplní energii potřebnou na dalších až 150 km jízdy. Dobíjecí huby s velkými počty stanic zase účinně odbourávají čekání řidičů na volný dobíjecí stojan.

Většina stanic ČEZ představuje dva dobíjecí body, takže síť může v jednom okamžiku dodávat ekologickou energii do baterií téměř 1 400 elektromobilů.

Řidiči letos od ledna do března zastavili u stojanů ČEZ k dobíjení více než 90tisíckrát. Bylo to o 55 % více než 58 tisíc „tankování“ v prvním kvartále roku 2023.

Nejvytíženější stanice sítě s ročními odběry v desítkách tisíc kWh se nacházejí v Praze, Středočeském kraji a u hlavních dálničních tahů na D1, D5, D10 a D11. (sfr)