Obrana se hroutí: Zelenskyj pohrozil ústupem armády, pokud nedostane pomoc z USA. (Ilustrační foto)

Prezident Zelenskyj pohrozil ústupem ukrajinské armády před invazí Ruska, pokud nedostane pomoc z USA. Pokud Ukrajina neobdrží slíbenou americkou vojenskou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou prý ukrajinští vojáci muset začít po malých krůčcích ustupovat.

V pátek rozhovoru s americkým listem The Washington Post (WP) to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Pokud nebudeme mít americkou podporu, bude to znamenat, že nemáme protivzdušnou obranu, žádné rakety Patriot, rušičky pro elektronický boj, dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů,“ prohlásil Zelenskyj.

„Znamenalo by to, že se budeme vracet, ustupovat, krok za krokem, po malých krůčcích,“ pokračoval Zelenskyj. „Snažíme se najít nějaký způsob, jak neustupovat,“ upřesnil.

Zelenskyj zdůraznil, že Ukrajina může na ruské útoky na energetickou infrastrukturu reagovat obdobně.

„Pokud nebudeme mít protivzdušnou obranu, která ochrání naši energetickou soustavu, a Rusové na ni zaútočí, moje otázka zní: ‚Proč jim nemůžeme odpovědět?‘ Jejich společnost se musí naučit žít bez benzínu, bez nafty, bez elektřiny. Je to spravedlivé,“ deklaroval s tím, že až Rusko přestane útočit, přestane na to Ukrajina odpovídat.

Na otázku, zda američtí činitelé Ukrajinu varovali, aby neprováděla útoky na ruskou energetickou soustavu, odpověděl, že americká reakce nebyla pozitivní, ale že Washington nemůže Ukrajině bránit v nasazování zbraní domácí výroby.

„Použili jsme naše drony. Nikdo nám nemůže tvrdit, že nesmíme,“ konstatoval ukrjainský prezident.

Zelenskyj v rozhovoru zdůraznil, že Ukrajina potřebuje americké rakety dlouhého doletu ATACMS, které by podle něj mohly zasáhnout cíle na Ruskem okupovaném Krymu, a to zejména letiště.

„Když bude Rusko vědět, že můžeme tyto letouny zničit, nebudou útočit z Krymu. To je jako s námořní flotilou. Vytlačili jsme je z našich teritoriálních vod. Teď je vytlačíme z letišť na Krymu,“ podotkl.

Americká vláda na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, čeká již delší dobu na schválení Sněmovnou reprezentantů. (sfr)