Průměrná sazba hypoték na počátku března v Česku stoupla na 5,62 procenta. (Ilustrační foto)

Průměrná sazba hypoték na počátku března stoupla v České republice z únorových 5,6 procenta na 5,62 procenta. Zůstává tak nadále blízko nejnižších hodnot od června 2022. Vyplynulo to z údajů Swiss Life Hypoindexu.

„I přes to, že hodnota Swiss Life Hypoindexu zůstala téměř beze změny oproti minulému měsíci, vývoj úrokových sazeb rozhodně nezahálí. Naopak, můžeme pozorovat ještě dynamičtější tendence než v předchozích měsících.“

„Nastává výraznější rozdíl mezi sazbami krátkodobých a dlouhodobých fixací,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Zatímco sazby krátkodobých fixací do tří let mají podle něj stabilně klesající trend, sazby dlouhodobých fixací nad pět let se buď nemění, nebo je banky přestávají zcela nabízet.

Například hypotéku s fixací na deset let lze nyní najít u posledních čtyř bank, zatímco ostatní banky tento produkt z nabídky stáhly.Krok je reakcí na novelu zákona o spotřebitelských úvěrech, která stanovila, kolik může banka požadovat za předčasné splacení ze strany klienta, upřesnil Sýkora.

Bankovní rada České národní banky bude jednat o nastavení základních úrokových sazeb 20. března. Dvoutýdenní repo sazba by na březnovém zasedání mohla podle Sýkory klesnout až o 0,75 procentního bodu. To bude dalším impulzem pro hypoteční banky ke zlevňování hypoték.

Na konci letošního roku by se hypoteční sazby mohly snížit i ke čtyřem procentům a v příštím roce pokračovat v poklesu, odhadl.

Toto snižování cen úvěrů přinese podle něj nejen zvýšený zájem o nové hypotéky, ale také o refinancování stávajících drahých hypoték.

„Růst zájmu o koupi nemovitostí, způsobený levnějšími hypotékami, téměř jistě povede ke zvýšení cen nemovitostí určených k bydlení. To naopak může hypoteční trh brzdit,“ podotkl Sýkora.

Metodika Swiss Life Hypoindexu odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.(sfr)