Česká zbrojovka bude své pušky CZ BREN 2 montovat přímo na Ukrajině.

Česká zbrojovka, dceřiná společnost Colt CZ Group SE, podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Cílem projektu je vybavit ukrajinské ozbrojené síly osvědčenou, vysoce kvalitní palnou zbraní standardu NATO a zvýšit tak jejich operační schopnosti.

„Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky.

„Transfer technologie z členských zemí NATO představuje pro naši společnost zásadní moment, který je dán úspěšnou mezinárodní spoluprací a probíhajícími reformami v oblasti obrany. Tato iniciativa je zásadním krokem k vytvoření Arzenálu svobodného světa na Ukrajině,“ komentoval význam této dohody generální ředitel společnosti Ukroboronprom Herman Smetanin.

CZ BREN 2 je modulární puška standardu NATO, která poskytuje vysokou kompatibilitu s výzbrojí dalších členských zemí NATO, stejně jako odolnost, přesnost a modularitu ráží, což z této pušky činí univerzální zbraň pro ozbrojené složky.

Pušky CZ BREN 2 používá Armáda České republiky, elitní protiteroristická jednotka francouzského četnictva (GIGN), portugalská armáda, polská pohraniční stráž, rumunské četnictvo, ukrajinské ozbrojené síly a další profesionální zákazníci po celém světě.

Tento projekt transferu technologií pušek CZ BREN 2 na Ukrajinu byl představen jako klíčová iniciativa na Prvním mezinárodním fóru obranného průmyslu (DFNC1) v Kyjevě.

Fórum, které se konalo na konci září 2023, bylo společnou událostí Ministerstva strategického průmyslu Ukrajiny, Ministerstva obrany Ukrajiny a ukrajinského Ministerstva zahraničních věcí a zúčastnilo se ho 252 společností z více než 30 zemí.

Skupina Colt CZ je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems.

Skupina Colt CZ sídlí v České republice a zaměstnává více než 2000 lidí ve svých výrobních závodech v České republice, Spojených státech, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Skupina je ze 75,4 % vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 24,6 % tvoří veřejně obchodované akcie. (sfr)