Společnost innogy v Česku loni instalovala tisícovku fotovoltaických elektráren.

Společnost innogy v Česku loni instalovala tisícovku fotovoltaických elektráren. Tuzemský trh s fotovoltaikou se v loňském roce opět velmi dynamicky vyvíjel, a především stále ještě absorboval exponenciální růst poptávky z období energetické krize, uvedla k tomu firma.

Přehřátý trh si bohužel vybral svou daň a po krachu několika instalačních firem se tisíce zákazníků ocitly v nejistotě a bez objednané solární elektrárny. Oproti tomu finančně silní a spolehliví dodavatelé si upevňovali pozici na trhu. V roce 2023 innogy předala svým zákazníkům do provozu bezmála tisícovku fotovoltaik.

„Loňský rok byl charakteristický především tím, že se dodělávaly zakázky z předchozího roku. To se projevilo v obrovských nárůstech připojených elektráren, které za rok 2023 reportují električtí distributoři. Už v průběhu roku se však situace na trhu dramaticky změnila.“

„Silná poptávka tažená především obavami o energetickou bezpečnost se už vyčerpala a trh se vrací do normálu,“ uvedl jednatel innogy Energo Pavel Špaček.

Celkem innogy v loňském roce dodala svým zákazníkům bezmála tisícovku fotovoltaických systémů, což je o čtvrtinu více než v roce 2022. Typická instalace od innogy pro rodinný dům se skládá z 16–18 panelů o celkovém výkonu 7–8 kWp a baterie s kapacitou 10 kWh.

„Díky uvolnění bezlicenčního provozu elektráren do 50 kWp také nově roste zájem různých podnikatelů a menších podniků o instalace s výkonem 30–40 kWp,“ informoval Pavel Matoušek manažer instalačních služeb z innogy Energo.

V letošním roce mohou zájemci o čistou elektřinu z vlastní střechy těžit z klesajících cen a kratších dodacích lhůt. Fotovoltaickou elektrárnu nyní oproti loňsku pořídí levněji a bez čekání.

„Díky nižší poptávce výrazně klesly ceny fotovoltaických panelů a meziročně se na minimum zkrátily také dodací lhůty. Aktuálně montujeme elektrárny do tří měsíců od objednávky a do šesti měsíců už je fotovoltaika připojená do sítě a zákazník má vyřízenou a vyplacenou dotaci,“ doplnil Matoušek.

K nižší ceně za celou elektrárnu pomůže také snížená sazba DPH od začátku roku.

„Jako férový dodavatel si tyto peníze nenecháváme a promítáme je do cen zákazníkům. Snížení DPH u nás navíc pocítí nejen noví zákazníci. DPH totiž přepočítáme a cenu snížíme i u zákazníků, kteří uzavřeli smlouvu ještě vloni a elektrárnu jim budeme předávat letos. V ceně běžných sestav to představuje zlevnění o 12–20 tisíc korun,“ podotkl Špaček. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

NEJ ENERGIE


VŠE O ENERGETICE ČTĚTE ZDE:

ENERGETICKÉ NOVINY