Za hypotéky s dlouhou fixací si zákazníci připlatí: Průměrná sazba se zvýšila na 6,02 %. (Ilustrační foto).

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu sev za poslední měsíc zvýšila na 6,02 %. Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu tak v závěru roku stagnovala 35 bazických bodů pod únorovým vrcholem.

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu si za poslední měsíc připsala jeden bazický bod a k 4. prosinci činila 6,02 %. Vrcholu dosáhla průměrná sazba letos v únoru, kdy se vyšplhala na 6,37 %.

Od začátku roku se průměrná sazba hypoték snížila o 0,32 procentního bodu. V letošním roce se tak hypoteční sazby zásadních změn nedočkaly.

„Pro končící rok 2023 na hypotečním trhu platí, že to, jak započal, tak i končí. Platí to alespoň v oblasti nabídkových sazeb pro hypoteční úvěry. V prosinci se Swiss Life Hypoindex ustálil na hodnotě 6,02 %, což je jen o tři desetiny méně než v lednu 2023,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,02 % se v prosinci nepatrně zvýšila, a to o 7 korun na 22 589 korun.

V letošním roce klesla průměrná hypoteční splátka o 685 korun. Nejvyšší byla splátka hypotečního úvěr v únoru, kdy při sazbě 6,37 % dosáhla 23 341 korun. V březnu pak hypoteční splátka klesla o desetinu a až do srpna se držela nad hranicí 23 tisíc korun.

Nejvýrazněji zlevnily hypotéky fixované na jeden rok

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na jeden rok. Úrokové sazby hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesly o desetinu na 6,35 % p. a. a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) o 0,09 procentního bodu na 5,95 % p. a.

Hypotéky pro mladé s fixací na jeden rok jsou tak další, které banky společně tří a pětiletými fixacemi u LTV do 80 % nabízejí pod hranicí šesti procent.

Tříleté fixace hypoték zlevnily o čtyři bazické body. Hypotéky do 80 % LTV nabízejí banky v průměru za 5,87 % p. a. a s LTV nad 80 % za 6,21 % p. a. Nepatrně klesly i sazby pětiletých fixací, a to o jeden bazický bod na 5,8 % p. a. u hypoték s LTV do 80 % a na 6,14 % p. a. s LTV nad 80 %.

Hypotéky s fixací na deset let zdražily

Úrokové sazby hypoték fixovaných na deset let v průměru vzrostly o 17 bazických bodů a banky je nabízejí mladým za 6,39 % p. a. a ostatním za 6,05 % p. a. Hypotéky pro mladé s fixací na deset let jsou tak v současné době nejdražší na trhu.

Za zdražováním desetiletých fixací stojí mimo jiné zřejmě i nedávné schválení novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta od ledna příštího roku zvýší poplatek za předčasné splácení hypoték.

Banky si tak nově budou moci účtovat čtvrt procenta ročně ale maximálně jedno procento nesplacené jistiny. Podle bank není však poplatek dostatečný, aby vykryl jejich rizika. Dá se tak očekávat, že desetileté fixace zažijí v příštích letech výrazný útlum.

Letošní rok byl podle Sýkory ve znamení vyčkávání a opatrného zvyšování zájmů žadatelů o nové hypotéky. Tento zvýšený zájem lze přičítat snížení cen nemovitostí, ke kterému došlo v průběhu roku a také k jakémusi „smíření se“ s vyššími sazbami ze strany klientů.

„Dalším faktorem, který měl za následek oživení čísel, je i to, že ti, kteří odkládali koupi své nemovitosti, prostě již déle čekat nemohli,“ shrnul vývoj letošního roku Sýkora.

V příštím roce by měly hypoteční sazby klesat, na úroveň let minulých se ale rozhodně nedostanou, dovozuje Swiss Life Select.

Odhaduje, že Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit období vysokých sazeb již na prosincovém zasedání. Základní sazba by mohla klesnout o čtvrt procentního bodu na 6,75 % a v příštím roce se postupně dostat až na 4 %.

„Pro rok 2024 lze sice očekávat postupné snižování úrokových sazeb na úvěrech někam mezi 4 a 5 %, ale na druhou stranu lze předpokládat, že ceny nemovitostí se pohnou opět směrem vzhůru.“

Pokud by někdo očekával, že sazby opět zamíří na hodnoty pod dvě procenta, tak máme špatnou zprávu. Očekávané dno, na kterém by úroky měli ukončit svůj pokles, by se mělo pohybovat někde mezi 3 a 4 %. A tento pokles určitě neproběhne během příštího roku, ale lze ho očekávat během následujících několika let,“ uzavřel Sýkora. (sfr)