Ministerstvo obrany ČR zahájilo jednání se společností Embraer o pořízení letounů C-390 Millennium.

Ministerstvo obrany zahájilo jednání s brazilskou společností Embraer o potenciálním pořízení letounů C-390 Millennium. Jedná se o vojenský střední transportní letoun se schopností plnit široké úkolové spektrum. Informovalo o tom Ministerstvo obrany ČR.

Rozhodnutí zahájit jednání o možném pořízení těchto strojů vychází z průzkumu trhu a analýz Ministerstva obrany, které identifikovaly dané letouny jako nejideálnější řešení pro splnění požadavků jednotlivých složek Armády ČR.

V případě úspěšného výsledku jednání o pořízení Embraeru C-390 Millennium se podle resortu obrany zvýší schopnosti naší armády v zabezpečení letecké přepravy materiálu, těžké vojenské techniky i osob.

Doposud v tom Armáda ČR musela spoléhat na spojence.

Tuzemská armáda v současné době nevlastní letoun na střední a velké vzdálenosti s dobou doletu minimálně 12 hodin, který by byl zároveň schopný vzletu a přistání na letištích s nezpevněnou dráhou.

„Nákupem Embraeru bychom získali další nástroj pro zvládání situací, jako je například evakuace z krizových oblastí. Může sloužit také jako prostředek zdravotnického odsunu osob MEDEVAC a díky systému vzdušného hašení ho lze využít i v boji s rozsáhlými požáry,“ uvedlo ministerstvo.

Z paluby C-390 lze mimo jiné provádět všechny druhy vzdušných výsadků osob i padákového shozu nákladu.Letoun musí dle požadavků disponovat systémy vlastní ochrany, které zajistí komplexní ochranu při přistání i vzletu v krizových oblastech se zvýšeným rizikem, například při působení v zahraničních operacích.

V několika členských zemích NATO nyní probíhají akviziční procesy k pořízení letounů Embraer C-390. Jedná se o Maďarsko a Nizozemsko a letoun se chystá pořídit i sousední Rakousko.

V současnosti letouny C-390 provozuje nejen Brazílie, domovská země společnosti Embraer, ale také Portugalsko.„Konkrétním krokem bylo zahájení jednání s cílem dosáhnout co nejnižší ceny a zároveň co nejkratšího termínu dodání. Zároveň mě těší, že na výrobě komponentů pro letouny Embraer C-390 se podílí již několik let česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

„Ministerstvo obrany se dlouhodobě snaží o zapojení českého obranného průmyslu do všech strategických projektů. Podpora tuzemského průmyslu patří mezi jeden z bezpečnostních zájmů ČR a zároveň koresponduje s novou Obrannou strategií ČR. Dobré zdrojové zajištění armády nám zajistí silnou a spolehlivou obranu.“

„Chceme, aby z armádních zakázek profitovala nejen armáda, ale i naši občané – třeba právě tím, že dojde k rozšíření pracovních příležitostí,“ dodala. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ZBRANÍ ČTĚTE NA BUSINESS DEFENCE NEWS