Skupina CSG podepsala smlouvu na koupi největšího amerického výrobce malorážové munice Sporting Products.

Český průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada podepsal smlouvu s americkou společností Vista Outdoor Inc. o koupi její muniční divize Sporting Products. Hodnota transakce činí 1,91 miliardy amerických dolarů.

Informoval o tom mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů společnosti Vista Outdoor Inc. a regulátorů v USA, respektive národních regulátorů v některých ze zemí, kde Vista Outdoor Inc. a CSG působí.

Michal Strnad, majitel a CEO CSG, k transakci uvedl: „Tato transakce naplňuje naši strategii expandovat v klíčových pilířích podnikání CSG, mezi které patří i muniční výroba. Jsem hrdý na to, že se naší společnosti a českému průmyslu podařilo uskutečnit historicky nejvýznamnější českou investici na americkém trhu, která prohloubí strategické průmyslové vztahy mezi oběma zeměmi.“

„Skupina společností Sporting Products, kterou od Vista Outdoor Inc. získáváme, je plně vertikálně integrovaná, má výborné finanční výsledky a je dobře zainvestovaná. CSG se díky této akvizici stane jedním z nejvýznamnějších výrobců munice na světě s komplexním portfoliem všech ráží,“ podotkl David Štěpán, člen představenstva CSG a investiční ředitel pro zahraniční projekty.Transakci předcházelo oznámení záměru rozdělit společnost Vista Outdoor na dva samostatné subjekty, které bylo publikováno v květnu 2022. Divizi Sporting Products získá po dokončení transakce skupina CSG.

Druhá divize Outdoor Products byla nedávno přejmenována na Revelyst a po ukončení transakce se stane samostatnou společností.

„Jde o důležitý strategický krok pro naši společnost při vytváření hodnoty prostřednictvím oddělení našich segmentů Outdoor Products a Sporting Products,“ řekl Gary McArthur, dočasný generální ředitel společnosti Vista Outdoor.

„Dříve oznámený plán na oddělení našich podniků nám umožnil bezproblémovou realizaci této transakce, která je podle nás nejlepší cestou k maximalizaci hodnoty pro naše akcionáře a zároveň přinese lepší pozici Sporting Products a Outdoor Products pro budoucí rozvoj a úspěch,“ dodal.

„Jsme přesvědčeni, že CSG zaručí našim předním značkám munice skvělou budoucnost,“ prohlásil Jason Vanderbrink, generální ředitel společnosti Sporting Products.

„Společnost CSG rozumí našim ikonickým americkým značkám a bude pokračovat v rozšiřování tradice výroby v USA, podpory zákazníků ze segmentu armády a bezpečnostních složek a investic do ochrany přírody a našeho dědictví v oblasti střelby a lovu.“

„Jsme nadšeni, že můžeme úzce spolupracovat s týmem CSG na další fázi rozvoje našich značek a budování jejich dlouhodobé úspěšnosti,“ konstatoval dále.Pokud bude transakce schválena akcionáři Vista Outdoor Inc. a příslušnými regulačními orgány, k čemuž by mělo dojít v průběhu roku 2024, půjde o historicky nejvýznamnější privátní investici českého kapitálu v USA v novodobé historii.

J.P. Morgan působí při transakci jako finanční poradce CSG a nastrukturoval akviziční financování, ve kterém je zároveň hlavní financující bankou.  Právním poradcem CSG na transakci jsou Clifford Chance.

Vista Outdoor Inc. patří mezi největší výrobce malorážové munice na světě a je největším dodavatelem munice jak pro civilní trh v USA, tak pro americké policejní a bezpečnostní složky. Součástí divize Sporting Products je řada významných značek a výrobců malorážové munice a jejích komponentů v USA: Alliant Powder, CCi, Federal, HEVI-SHOT, Remington a SPEER.

Obrat divize za fiskální rok 2023 (duben 2022 až březen 2023) je 1,758 miliardy USD a EBITDA dosáhla 577 miliónů USD. Jedním z významných kontraktů získaných v posledním roce je zakázka na munici pro americkou armádu v hodnotě 114 miliónů USD.

Všechny společnosti divize nepřetržitě investují do modernizace výroby i inovací svých produktů, jsou oceňovány za svou politiku ESG (politika v oblasti společenské odpovědnosti a ekologické udržitelnosti) a jsou považovány za výborného zaměstnavatele.

Společnost Sporting Products sídlí ve městě Anoka v americkém státě Minnesota, provozuje čtyři výrobní podniky a pracuje v ní přibližně čtyři tisíce zaměstnanců.

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.

Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2022 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 25 mld. korun.

Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá. (sfr)