Prezident Pavel nakonec podepsal zpřísnění předčasných penzí i valorizace důchodů. (Ilustrační foto)

Zpřísnění pravidel pro odchod do předčasného důchodu a zpomalení tempa valorizace penzí, které přinese novela zákona o důchodovém pojištění, může začít platit. Prezident Petr Pavel delším váhání, nakonec novelu podepsal. Vláda chtěla, aby novela platila 1. září, ale nakonec to bude o měsíc později. Novela počítá i s nahrazením mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.

Novela měla platit od pátku, ale Pavel ve čtvrtek vzkázal přes mluvčí vzkázal, že ji zatím nepodepíše. V pátek nakonec Hrad oznámil, že ji podepsal, i přes níže uvedené výhrady.

Novela jako celek jde podle prezidenta správným směrem, proto podepsal. Výhrady řekl ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi a premiéru Petr Fialovi (ODS).  Upozornil na respektování lhůty pro posouzení zákonů.

„Novela upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení, než je dnešní a přitom nevyhovující režim,“ uvedl Petr Pavel.

„Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, to jest dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace. Úkolem by mělo být nalézt takový postup pro mimořádné valorizace důchodů, který v období nadměrné inflace zvýší důchody obdobným tempem, jakým rostou příjmy ostatním spoluobčanům, přičemž realizace mimořádné valorizace nebude vyžadovat korektiv v podobě speciálních ad hoc zákonů,“ řekl prezident.

Pavel má výhrady i ke způsobení zkrácení doby pro odchod do předčasného důchodu
Pavlovi vadí i to, jakým způsobem se vláda rozhodla pro zkrácení doby, kdy mohou lidé jít do předčasného důchodu. Předčasný důchod má být možný tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.

„U předčasných důchodů je problematická náhlost zkrácení doby nejdřívějšího možného odchodu do předčasného důchodu z 5 na 3 roky před standardním důchodovým věkem,“ uvedl prezident.

„V kombinaci s extrémně krátkým (de facto nulovým) rozdílem mezi termínem platnosti a účinnosti novely zákona může tento postup zakládat v inkriminované části populace nadměrnou nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů,“ popsal svou výhradu.

Existuje podle něj nemalé riziko, že návrh nevalorizovat procentní výměru u nově přiznaných předčasných důchodů do doby, než důchodce dosáhne standardního důchodového věku, povede k nezamýšleným negativním sociálním efektům, zejména pokud by ekonomika opět čelila vyšší inflaci.

Hrad uvedl, že prezident Pavel sdělil své výhrady osobně jak premiéru Fialovi, tak ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. (at)