Německá ekonomika se nečekaně propadla do recese. (Ilustrační foto)

Německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí nečekaně propadla do recese. Podle upřesněných údajů se hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta. Původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí pouze stagnoval.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku ekonomika Německa klesla o půl procenta. Údaje jsou sezonně, cenově a kalendářně očištěné. Recese se obvykle stanovují jako dvě čtvrtletí mezičtvrtletního ekonomického poklesu za sebou. Meziročně se HDP snížil o 0,2 procenta.

Německou ekonomiku nadále zatěžovala inflace. Toto se projevilo ve spotřebě domácností, která se v prvním čtvrtletí snížila o 1,2 procenta. Neochota domácností nakupovat probíhala v různých oblastech. Lidé méně nakupovali potraviny a nápoje, oděvy a obuv, vybavení domácností, a také méně nových aut.

Slabší prodej aut zřejmě způsobilo ukončení dotací na hybridní vozy a snížení dotací na elektromobily.

Investice se po slabém výkonu ve druhé polovině loňského roku na začátku roku letošního vzrostly. Pozitivně přispěl k HDP také obchod, kde se vývoz zvýšil, zatímco dovoz klesl.

Německá ekonomika je největší v Evropě a na ní je mimo jiné závislá i řada českých firem. Růst německé ekonomiky loni zpomalil na 1,8 procenta z předloňských 2,6 procenta. Pro letošní rok německá vláda odhaduje, že ekonomika vzroste o 0,4 procenta. (at)