Fiala se Stanjurou přijeli udělat pořádek do ČNB. Shodli se na boji s inflací. (Ilustrační foto)

Premiér Petr Fiala (ODS) se shodl s guvernérem České národní banky (ČNB) Alešem Michlem na nutnosti dalšího snižování inflace. Podle premiéra jsou cíle kabinetu i centrální banky stejné. Meziroční míra inflace byla v dubnu 12,7 procenta, zatímco ČNB drží úrokovou sazbu na sedmi procentech. Vládou schválený rozpočet počítá se schodkem 295 miliard korun.

Podle premiéra mají vláda i ČNB identický cíl, kterým je výrazné snížení inflace.

„Důležité jsou kroky, které dělají obě instituce, ale ten cíl máme společný – inflaci výrazným způsobem snížit,“ řekl Fiala po jednání, na němž jej doprovázel ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Podle Fialy se se členy bankovní rady bavili také o „ozdravném balíčku“, jehož prostřednictvím plánuje vláda snížit strukturální schodek rozpočtu o více než 94 miliard. Kabinet chce prosadit změny daní, zrušit některé dotační tituly.

„Důležité je, abychom dělali kroky, které povedou ke snižování deficitů, to je jedna z cest k tomu, jak si poradit s inflací,“ řekl Fiala s tím, že například ceny potravin či energií již klesají.

Premiér již dříve ČNB kritizoval s tím, že proti inflaci mohla udělat více.

„V České národní bance jsem jednal s guvernérem Alešem Michlem a členy bankovní rady. Bavili jsme se o krocích, které dělá vláda a Česká národní banka v boji s inflací, a že je potřeba v tomto úsilí pokračovat, abychom dosáhli dalšího výrazného snížení inflace. Mluvili jsme i o vývoji české ekonomiky, ozdravném balíčku a krocích, které povedou ke snižování deficitu. Některá naše opatření již fungují – snižují se ceny potravin a energií, což je dobrý trend. Jednání bylo věcné, v dobré atmosféře a všichni vidíme společné úkoly a společný cíl, kterého chceme dosáhnout,“ zveřejnil Fiala na Faceboku.

Na květnovém jednání bankovní rady ČNB rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni sedm procent. Tři ze sedmi členů hlasovali pro její zvýšení o čtvrt procentního bodu. (at)