Středulovy odbory chtějí zachránit Česko znovuzavedením babišovské EET. (Ilustrační foto)

Českomoravská konfederace odborových svazů navrhuje vlastní balíček opatření, kterými by chtěla nahradit vládní konsolidační balíček. Odbory navrhují vrátit limit pro paušální daň na dřívější nižší úroveň a také vrátit elektronickou evidenci tržeb. 

Vládní konsolidační balíček, mimo jiné upravuje sazby DPH, zavádí odvody na nemocenskou pro zaměstnance, ale také zvyšuje minimální sociální a zdravotní pojistné pro OSVČ. Odbory kritizují kabinet, že s nimi o svých plánech dostatečně nekomunikuje.

Předseda ČMKOS Josef Středula obvinil vládu, že to „s tím sociálním dialogem myslí jinak“. Upozornil, že i když premiér Petr Fiala (ODS) slíbil na jednání tripartity, že bude dostatek času na debatu, nakonec bylo ke konsolidačnímu balíčku připomínkové řízení zkráceno.

„Přesto považujeme za fér z naší strany předložit nějakou variantu k debatě,“ komentoval Středula.

Podle ekonoma ČMKOS Martina Fassmanna je odborářský návrh alternativou k tomu vládnímu, který ukazuje, že řešení vlády není jediné možné.

„Říká se, že neexistuje žádné jiné řešení a lidé musí přijmout to, co jim naservírovala vláda. Není to pravda. Záleží na tom, jaký hlavní směr člověk zastává,“ upozornil Fassmann.

Základem odborářských návrhů je odvolání části změn, které prosadila nynější vláda. Mělo by se podle nich vrátit EET, které bylo přerušeno za covidu s tím, ale Fialova vláda loni celý systém zrušila.

EET by se podle odborů měla vrátit, a navíc by měla zahrnout i plánovanou a nerealizovanou třetí etapu. Odbory také chtějí, aby se na dřívější úroveň vrátil i limit pro paušální daň, který nynější kabinet zvedl z jednoho na dva miliony.

Podle obdborů by se měla vrátit sazba sociálního pojištění u zaměstnavatele na původní úroveň, tedy před snížením o pět procent, zrušit loss carryback, tedy zpětné uplatnění daňové ztráty, nebo daňové osvobození státních dluhopisů.

Kdyby ČMKOS prosadilo svá opatření, zanikl by i stravenkový paušál, vrátila se daň z převodu nemovitosti, dědická daň a darovací daň se spodním limitem.

V čem mají odboráři shodu s vládou, je zvýšení minimálního odvodu OSVČ na 40 procent průměrné mzdy nebo zvýšení daně z příjmu právnických osob.

Podle ČMKOS by stát zavedením souboru jejích opatření ušetřil 151,5 až 163,5 milionu korun. Z toho největší část 50 miliard, si slibují od zásadní revize tvorby daňových základů u daní z příjmu i sociálního a zdravotního pojištění a zúžení možnosti daňové optimalizace u OSVČ.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 tisíci členů. Kvůli konsolidačnímu balíčku hrozí odbory generální stávkou, v polovině května vyhlásily stávkovou pohotovost. Kabinet vyzvaly k jednání. O dalším postupu odboráři z celé republiky rozhodnou v Praze 30. května. (at)