Konsolidační balíček zveřejněn: Zahrnuje 58 opatření, má zlepšit rozpočet o 147,5 mld. Kč. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Vládní návrh tzv. „konsolidačního balíčku“ byl zveřejněn v kompletní podobě. Plán Fialova kabinetu na ozdravení veřejných financí zahrnuje 58 opatření. Celkově má zlepšit státní rozpočet o 147,5 mld. Kč. Návrh jde do připomínkového řízení. Vláda by se měla návrhem oficiálně zabývat ve druhé polovině června tak, aby balíček stihla projednat Poslanecká sněmovna v 1. čtení ještě před prázdninami.

Premiér Petr Fiala (ODS) k návrhu uvedl, že vláda je připravena o jednotlivých opatřeních diskutovat a opravit to, kde udělala chybu.

Možnost změn připustil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů (tzv. konsolidační balíček nebo také „ozdravný balíček“) je výsledkem dohody stran vládní koalice. Jeho hlavní body byly veřejnosti představeny letos 11. května.

Ozdravný balíček zahrnuje 58 opatření, která mají mít „souhrnný pozitivní dopad“ na saldo státního rozpočtu v letech 2024-2025 ve výši 147,5 mld. Kč.

Předkladatelem materiálu je Ministerstvo financí. Jedná se však o soubor návrhů, na kterém se podílely i ostatní rezorty a které byly na koaliční úrovni diskutovány s členy horní i dolní komory Parlamentu České republiky. Východiskem řady z nich byly návrhy a podněty odborné veřejnosti, zejména pak Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Vláda chce podle zveřejněného balíčku uspořit příští rok na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy korun, celkem tedy snížit schodek státního rozpočtu o 94,1 miliardy Kč. V dalším roce by to mělo být 53,4 miliardy korun.

Součástí balíčku je škrtání dotací, snížení výdajů na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, daň z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem, ale také spotřební daň u tabáku a alkoholu. (sfr)


Kompletní návrh „konsolidačního balíčku“ je k dispozici ZDE:

ODok Portál – VeKLEP – Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů