Objem poskytnutých hypoték v březnu stoupl o 60 procent. (Ilustrační obrázek)

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 12,6 miliardy Kč, což je proti únoru nárůst o 60 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování třetí měsíc za sebou klesla, a to z únorových 5,9 na 5,86 procenta.

Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Objem i počet poskytnutých hypoték se v březnu dostal na nejvyšší úroveň od poloviny loňského roku, kdy došlo ke značnému ochlazení trhu. Ačkoli v březnu aktivita na hypotečním trhu bývá oproti únoru již pravidelně příznivější, letošní nárůst byl podle Hypomonitoru nad běžnou sezonností a naznačuje, že by se situace na trhu mohla zlepšovat. I tak byl ale březnový objem hypoték asi poloviční oproti průměru z roku 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v březnu vzrostl na 10,3 miliardy Kč po únorových 6,5 miliardy Kč a tímto se také dostal na nejvyšší úroveň od června minulého roku. Objem refinancovaných úvěrů, a to interně i z jiné instituce, činil 2,3 miliardy Kč, o miliardu více než v únoru.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v březnu je nejnižší od října minulého roku, ale stále se nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala na podobně vysokých hodnotách. Tyto sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.

Průměrná hypotéka v březnu již druhý měsíc za sebou vzrostla na úroveň 2,95 milionů Kč, což je nejvyšší úroveň od července loňského roku, kdy se pohybovala nad 3 miliony Kč.

Díky přísnějším pravidlům ze strany České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky musely některé domácnosti plánovanou výši hypotéky snížit. (at)