Středula žádá vládní regulace cen potravin v Česku. Zákon je prý umožňuje. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Šéf odborů Středula žádá vládní regulace cen potravin v Česku. Zákon je prý umožňuje. Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách.

Uvedl to v televizi CNN Prima News.

Středula tvrdí, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Středuly poukázal napříkald na regulaci ceny léků nebo vody.

Středula vyvsvětlil, že zákon dává možnost využít stanovení úřední ceny, takzvaného věcného usměrňování cen nebo stanovení cenového moratoria.

„Všechny nástroje lze zkombinovat, ale vláda nedělá nic,“ podotkl.

Věcné usměrňování podle zákona mimo jiné umožňuje stanovit maximální podíl, v němž je možné promítnout do ceny zvýšení cen určených vstupů ve vymezeném období nebo určit maximální rozsah zvýšení ceny za stanovené období. Cenové moratorium může na určitou dobu zakázat zvyšování cen nad úroveň doposud platnou na trhu.

Podle Středuly již loni v lednu odbory s vládou jednaly o tom, aby zákon o cenách použila. Jako příklad uvedl Francii, kde se vláda začátkem letošního března s obchodními řetězci domluvila na tom, že budou tři měsíce nabízet nejnižší možné ceny u vybraného zboží.

Podle poradce premiéra Štěpána Křečka je velkým problémem nedostatečná konkurence na českém trhu a regulace cen může vést k dalšímu snižování konkurence na trhu.

Křeček v uvedeném pořadu řekl, že určování cen potravin může vést k tomu, že regulované zboží poté v obchodech chybí a marže neregulovaných produktů naopak výrazně rostou. Došlo k tomu například v Maďarsku, podotkl.

Regulace je podle něj také řešení pouze na pár měsíců a zároveň to vede k tomu, že se obchodníkům nevyplatí dovážet některé regulované produkty, což vede ke snížení konkurence a následně vyšším cenám.

„Musí se dbát na to, aby konkurenční prostředí fungovalo a nemohla se zneužívat tržní síla,“ doplnil.

VČesku podle premiérova poradce současné ekonomické situace zneužívají v některých případech obchodníci, v jiných případech zase velcí zemědělci. Poukázal přitom na jejich loňské vysoké zisky.

Zemědělský svaz nedávno uvedl, že zemědělcům loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun, zatímco v roce 2021 to bylo 9,1 miliardy korun. Zisk podle svazu ovlivnil růst výkupních cen komodit.

Letos však svaz naopak očekává dramatický propad hospodářského výsledku, protože se do něj promítne růst nákladů v minulém roce.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) již koncem letošního ledna odeslal obchodním řetězcům dopis se žádostí o vysvětlení vysokého růstu cen cukru a vajec.

V únoru pak podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a na stejný úřad se obrátil v březnu kvůli vejcím. (sfr)