Světové ceny potravin v březnu klesly už dvanáctý měsíc za sebou. V Česku ceny rostou. (Ilustrační foto)

Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly. Proti rekordu, na který se dostaly loni v březnu krátce po ruské vojenské invazi na Ukrajinu, se ceny v letošním březnu snížily o 20,5 procenta. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti únoru snížil o 2,8 bodu na 126,7 bodu. 

Informovala o tom Organizace OSN pro výživu a zemědělství.

V Česku ceny potravin nadále rostou. Například cena vajec vzrostla meziročně o 95 procent, což bylo nejvíce v celé Evropské unii.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zpřesnila směrem nahoru souhrnný index za únor, původně uváděla hodnotu 129,8 bodu. Loni v březnu index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

K březnovému poklesu světových cen potravin přispěla kombinace dostatečných zásob, utlumené dovozní poptávky a prodloužení dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedla organizace.

Pokles indexu odráží nižší ceny obilovin, rostlinných olejů a mléčných výrobků, které kompenzovaly nárůst cen cukru a masa.

Dochází však k jevu,kdy na celosvětové úrovni ceny klesly, ale na domácích trzích jsou stále velmi vysoké a nadále rostou. To podle ekonomů představuje hrozbu pro potravinovou bezpečnost.

Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 5,6 procenta, klesly zejména ceny pšenice a kukuřice. Index cen rostlinných olejů odepsal tři procenta. Proti hodnotě z loňského března se snížil o 47,7 procenta.

Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 0,8 procenta.

Cukr i maso podražily

Celosvětově však stoupla cena cukru, a to o 1,5 procenta. Cena této komodity kvůli obávám z poklesu produkce v Indii, Thajsku a Číně se dostala na nejvyšší hodnotu od října 2016.

Index cen masa vzrostl o 0,8 procenta.

V samostatné zprávě o nabídce a poptávce po obilovinách FAO zvýšila prognózu světové produkce pšenice na letošní rok. Stanovila ji na 786 milionů tun, což je o 1,3 procenta pod úrovní loňského roku. I tak jde o druhý nejvyšší zaznamenaný výsledek v historii. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Výrobci v Česku stále zvyšují ceny až o desítky procent

Cena vajec v Česku meziročně vzrostla o 95 procent, nejvíc v celé EU