Výrobci v Česku stále zvyšují ceny až o desítky procent.

Ceny výrobců v Česku letos v lednu dále meziročně rostly o desítky procent. V zemědělství stouply o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta. Také ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly, a to o 6,3 procenta.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst cen ve všech zmíněných skupinách oproti prosinci zpomalil.

V zemědělství oproti loňskému lednu výrazně stouply ceny brambor či vajec. Brambory podražily o 43,1 procenta, a vejce dokonce o 82,7 procenta.

V rostlinné výrobě celkově ceny stouply o 17,7 procenta. Kromě brambor zdražila také zelenina o 39,1 procenta a obiloviny o 27,5 procenta. Naopak ovoce zlevnilo o 7,4 procenta a ceny klesly také u olejnin, o 2,2 procenta.

V živočišné výrobě ceny vzrostly o 37,8 procenta, což je dle ČSÚ zatím nejvyšší meziroční růst. Kromě vajec vzrostly ceny vepřového o 51 procent, ceny drůbeže o 29,1 procenta, ceny mléka o 36,4 procenta a ceny skotu o 19,7 procenta.

V průmyslu stoupaly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 35,7 procenta a ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 82 procent. Dle vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimíra Klimeše jsou to právě ceny energií, které nejvíce přispěly ke zdražování v průmyslu.

Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně zvýšily o 13,3 procenta. Kromě elektřiny a uhlí podražila také voda o 16,3 procenta, potravinářské výrobky o 29,1 procenta a motorová vozidla o 6,2 procenta.

Ve stavebnictví ceny vzrostly v lednu meziročně u spotřebovávaných materiálů a výrobků o 14,3 procenta. Ve službách došlo ke zvýšení cen týkajících se zaměstnání o 27,6 procenta, v programování o 9,1 procenta, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 5,5 procenta a za reklamní služby a průzkum trhu o 6,4 procenta.

V lednu ČSÚ zaznamenal také meziměsíční nárůst cen. U zemědělských výrobců ceny vzrostly o 1,7 procenta, u průmyslových výrobců o 5,8 procenta a ceny stavebních prací stouply o 0,6 procenta. (at)