Klimatická změna: Oceánské proudy u Antarktidy prudce zpomalují, což prý ovlivní klima. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Podle některých vědců oceánské proudy u Antarktidy prudce zpomalují, což podstatně negativně ovlivní klima na celé planetě. Důsledky pro klima bude mít vlivem rychle tajících ledovců současné prudké zpomalování oceánských proudů u Antarktidy. Dospěli k tomu australští vědci v nové studii zveřejněné v časopise Nature.

Podle jejich propočtů hlubokomořské antarktické proudy do roku 2050 zpomalí až o 40 procent. Tím se podle autorů studie naruší schopnost vody pohlcovat oxid uhličitý, v důsledku toho se dál urychlí tání ledu, což ovlivní ekosystémy.

„Naše výpočty ukazují, že pokud budou globální emise CO2 pokračovat podobným tempem, zpomalí se antarktické proudění během příštích 30 let o více než 40 procent, což je tempo, které vede ke kolapsu,“ uvedl oceánograf Matthew England z univerzity v Sydney, který byl vedoucím výzkumného týmu.

Podle něho tak hrozí, že „oceán přijde o své plíce“.

Systém podmořských proudů na Zemi zčásti pohání klesání studené a husté slané vody ke dnu oceánu u Antarktidy. Tento proces ale zpomaluje tání ledovců, protože sladká voda z nich ředí slanou mořskou vodu, která tak klesá pomaleji.

Tato skutečnost snižuje i schopnost vody absorbovat oxid uhličitý, protože voda saturovaná oxidem uhličitým se drží u hladiny déle.

Dalším důsledkem zpomaleného proudění je také to, že se k živočichům nedostává tolik živin, které se drží u dna. Teplejší voda u hladiny také přispívá k dalšímu tání ledovců. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

V ČR podle studie ČEPS bude v roce 2040 chybět 2,7 TWh elektřiny. Výpadky začnou už 2030

Skleníkové plyny neovlivňují klima na Zemi, dokázali američtí vědci v průlomové studii

Europoslanci schválili klimatický zákon. Emise musí do roku 2030 klesnout o 55 %

Konzervativní institut se tentokrát zaměřil na debatu o klimatické změně a energetice

Klimatický zákon má zelenou už i od členských států EU. Česko považuje cíl Bruselu za nereálný

OSN v 6. zprávě IPCC: Země překročí úroveň kritického oteplení již v příštím desetiletí

KLIMATICKÉ NOVINY