Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, oznámil ruský prezident Putin. (Ilustrační foto)

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, oznámil ruský prezident Putin. V Bělorusku má být připraveno deset letadel schopných nést jaderné nálože. Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Moskva s Minskem o tom uzavřely příslušnou dohodu.

V Bělorusku by mělo být deset letadel schopných jaderné zbraně nést.

„Není na tom nic neobvyklého. Spojené státy to dělají po desetiletí. Už před dlouhou dobou umístily své jaderné taktické zbraně na území spojeneckých zemí, států NATO, do šesti zemí v Evropě. Pokud mě paměť neklame, jde o Německo, Turecko, Nizozemsko, Belgii, Itálii a Řecko,“ oznámil Putin.

K 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana.

„Třetího března začneme cvičit obsluhy systému a prvního července dokončíme stavbu speciálního skladu určeného k přechovávání taktických jaderných zbraní na území Běloruska,“ prohlásil šéf Kremlu.

Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Ruský prezident uvedl, že jednal i na žádost běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který o umístění jaderných zbraní stál, a konečné rozhodnutí prý padlo po britském oznámení o dodávce protitankových nábojů Ukrajině.

Podle Putina tím Moskva reaguje na krok Velké Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

Putin poznamenal, že typ munice s ochuzeným uranem, který Západ hodlá předat Kyjevu, není zbraní hromadného ničení, ale „tak či onak“ vytváří radioaktivní prach, a proto může být velmi nebezpečný.

Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně.

Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. V reakci na oznámení šéfa Kremlu to uvedl tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Bělorusko se stalo rukojmím ruského prezidenta Vladimira Putina, upozornil Danilov.

Americké ministerstvo obrany v první reakci uvedlo, že nic nenaznačuje tomu, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně použít. Pentagon také nevidí důvod k úpravě své jaderné zbrojní strategie.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své nejnovější zprávě označil Putinovo prohlášení za informační operaci s cílem vyvolal obavy západu z jaderného střetu. Podle něj krok je „irelevantní z hlediska rizika eskalace směrem k jaderné válce, které zůstává extrémně nízké“. (sfr)