Zemědělci v Česku loni pohádkově zbohatli. Jejich zisk raketově stoupl o 142 procent. (Ilustrační foto).

Zemědělci v Česku loni pohádkově zbohatli. Jejich zisk raketově stoupl o 142 procent. Zemědělským podnikům v Česku v roce 2022 stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun. Ještě v roce 2021 přitom jejich zisk celkem dosahoval „pouhých“ 9,1 miliardy korun.

Údaje zveřejnil Zemědělský svaz ČR na základě interního průzkumu, podle kterého podniky loni dosahovaly průměrného čistého zisku 6242 korun na hektar.

Zisk v zěmědělství zásadně ovlivnil růst výkupních cen komodit. Letos však sektor očekává dramatický propad hospodářského výsledku, protože se do něj promítne loňský růst nákladů.

Na zisk zemědělců podle svazu mělo vliv také to, že loni používali osiva a hnojiva nakoupená ještě před začátkem energetické krize a dobíhaly jim fixace nižších cen energií. Podle svazu od loňského podzimu ceny řady zemědělských produktů klesají.

„Predikovaný nárůst zisku působí famózně, ale je to hra čísel, která ne zcela odpovídá realitě. Zemědělci mají ve skladech hnojiva, osiva a další vstupy za miliardy, které budou používat až letos, a proto je do loňských nákladů nemohli zaúčtovat.“

„Tyto vstupy přitom byly nakupovány již za velmi vysoké ceny, což se negativně promítne až do letošního hospodaření,“ vysvětlil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Významným faktorem je také to, že velká část hlavně větších podniků dostane méně peněz z dotací kvůli změnám dotační politiky.

Od letošního roku začalo další pětileté období Společné zemědělské politiky EU. Česká republika ve svém strategickém plánu přesunula větší část dotací k menším farmářům úpravou takzvané redistributivní platby.

Svaz spolu s Agrární komorou loni kvůli změnám dotační politiky pořádal několik protestů. Uvedl dále, že v zemědělství v ČR podniká téměř 30 tisíc fyzických a právnických osob, které zaměstnávají přes 97 tisíc lidí v přepočtu na plné úvazky.

Podle svazu se české zemědělství dostalo do zisku po vysoce ztrátových 90. letech zhruba od roku 2000. Situace se zlepšila se vstupem ČR do EU v roce 2004 a evropskými dotacemi.

Podle svazu celé odvětví vykazuje solidní rentabilitu posledních deset let, kdy se zisk zemědělství pohyboval kolem 11 miliard Kč.

Zemědělský svaz také upozornil na to, že zisk nelze zaměňovat s podnikatelským důchodem, který zveřejňuje Český statistický úřad na konci března. (sfr)