Vláda se shodla na ukončení podpory stavebního spoření.

Vládní pětikoalice se shoduje na ukončení státní podpory stavebního spoření. Zatím ještě nejsou dohodnuté všechny aspekty, ale je už zřejmé, že u běžících smluv by se podpora mohla snížit z dvou tisíc korun na polovinu. U nových smluv by podpora byla zrušena úplně.

Pro CNN Prima News uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss: „Návrh na snížení, respektive zrušení státní podpory stavebního spoření je v pokročilé fázi koaličního vyjednávání. Státní podpora by se u stávajících smluv mohla snížit na polovinu, tedy na nejvýše tisíc korun ročně. U nových smluv by se podpora mohla zrušit úplně.“

V rámci úsporných opatření státního rozpočtu se o tomto kroku diskutovalo již vloni v létě. Nyní se však koalice na tomto kroku shodla. Zrušení podpory stavebního spoření by mělo pomoci rozpočtu ušetřit až 4 miliardy korun.

Resort nyní společně s dalšími úřady řeší poslední překážky. Proti se staví zástupci stavebních spořitelen, kteří se budou čelit odlivu klientů a navíc i komplikacím poskytování úvěrů lidem s nižšími příjmy.

S plánovaným krokem souhlasí Národní ekonomická rada vlády (NERV) i další ekonomové, dle kterých již neslouží stavebního spoření svému účelu.

Podle NERV má podpora stavebního spoření v České republice téměř třicetiletou tradici, ale vznikala za doby neexistence hypoték a dlouhodobých vkladů. Nyní funguje převážně jako státem dotované spoření financované z kapes daňových poplatníků. (at)