ČEZ nově nabídne ceny elektřiny a plynu pod vládním stropem i pro tento rok. (Ilustrační foto).

Energetická společnost ČEZ nově nabídne ceny elektřiny a plynu pod vládním stropem i pro tento rok. V dalších letech budou ceny dál klesat. V rozhovoru pro Blesk.cz to uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Dodávky elektřiny a plynu pod cenový strop postupně snižují i další společnosti.

Beneš poukázal na fakt, že ČEZ nedávno představil fixovaný produkt, takzvané „schody“, který ponechává cenu elektřiny v prvním roce fixace nad cenovým stropem určeným vládním opatřením. Druhý a třetí rok ji pak snižuje na ještě nižší úroveň.

„Vzhledem k cenám, za které nyní nakupujeme, jsme mohli od 1. dubna snížit ceny u těchto fixovaných produktů pod vládou garantované stropy,“ řekl Blesku Beneš.

Zákazník, který si u ČEZ zafixuje ceny na jeden až tři roky, od dubna dostane hned první rok cenu 4850 korun za megawatthodinu elektřiny bez DPH s tím, že vládní strop je 5000 Kč bez DPH.

Obdobně to bude i u plynu, kdy při takovéto fixaci bude první rok platit bez DPH 2390 Kč, přičemž vládní strop je 2500 Kč za MWh. Platit to bude pro úplně nové zákazníky i pro ty stávající, u kterých nadešel čas na refixaci, dodal.zdroj: BLESK


Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 130 eurům (asi 3120 Kč) za MWh bez DPH. U plynu sestoupila k 50 eurům (zhruba 1200 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným limitem.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízela novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

ČEZ v únoru představil nový koncept fixovaných tarifů s cenami elektřiny a plynu, u nichž ceny postupně klesaly. V prvním roce závazku však zákazníci dál platili zastropované ceny, méně klienti měli platit až v dalších letech.

„Zároveň jsme ale říkali, že se na ceníky budeme pravidelně dívat a vylepšovat je, pokud situace dovolí. To jsme teď udělali a jdeme s cenou ještě níže. Už v prvním roce se tak zákazníci dostanou pod strop. Zároveň jsme také připravili nový jednoletý fix, který je už v prvním roce pod stropem,“ poukázal k tomu mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

Po úpravě tak ČEZ v prvním roce závazku nabízí elektřinu za výše uvedených 4850 Kč za MWh a plyn za 2390 Kč za MWh. V dalších dvou letech ceny postupně klesnou. Například u plynu ve třetím roce až o 40 procent proti cenovému stropu.

Podmínkou pro ceny pod vládním stropem je ovšem právě fixace na jeden, dva nebo tři roky.

Ceny energií pod vládou stanovenými limity už v minulých týdnech začali nabízet i další dodavatelé. E.ON snížil svým klientům bez dlouhodobého závazku elektřinu proti stropu o šest procent a plyn o osm procent. Klientům bez dlouhodobého závazku snížilo ceny například také Innogy, a to jak u plynu tak i nově i elektřiny.

Snížení cen stávajícím zákazníkům oznámily také firmy Centropol nebo MND. (sfr)