Ukrajina obdrží z Polska 4 stíhačky MiG-29. Další dodá i Slovensko.

Polsko zřejmě brzy předá Ukrajině čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Na tiskové konferenci po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem to řekl polský prezident Andrzej Duda. Další stíhačky Mig-29 dodá Ukrajině také Slovensko. Mluvčí Kremlu Peskov pohrozil jejich zničením.

Polsko má k dispozici přes deset strojů, které dříve převzalo z výzbroje bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje plánuje Polsko Ukrajině poskytnout po jejich servisu a opravě.

„Nejprve, doslova v nejbližších dnech, předáme Ukrajině čtyři letouny. Zbytek se připravuje, zajišťuje se jim servis,“ uvedl Duda.

Spojenci Kyjeva už takřka od začátku války řeší otázku, zda Ukrajině, která se od loňského února brání ruské invazi, poskytnou stíhací letouny. Polsko své stíhačky nabídlo poprvé již v loňském březnu, někteří spojenci z NATO ale zaujímají opatrný postoj.

Slovensko se rozhodlo darovat MiG-29 Ukrajině

Slovensko dodá Ukrajině stíhačky MiG-29, které loni v září uzemnilo a nepoužívá je. Rozhodla o tom vláda premiéra Eduarda Hegera.

Za migy a část raketového systému Kub, které dostane Ukrajina, obdrží Slovensko náhradu v hodnotě 900 milionů eur (21 miliard korun). Z toho 200 milionů (4,8 miliardy korun) z Evropského mírového nástroje a moderní americkou techniku za 700 milionů dolarů (15,8 miliardy korun).

„Vláda schválila mezinárodní dohodu, kterou daruje slovenské stíhačky MiG-29 Ukrajině. Rozhodli jsme ústavně čistou formou. Prezidentka Zuzana Čaputová je o všem informovaná,“ oznámil Heger.

Zdůraznil dále, že jeho země poskytuje stíhačky Ukrajině, aby se mohla bránit.

Heger odmítl kritiku šéfa opoziční strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica, že darováním stíhaček vláda zatahuje Slovensko do války.

„Stíhačky už darovali i naši spojenci,“ podotkl Heger.

Slovensko má deset modernizovaných stíhaček MiG-29 a další tři, které modernizací neprošly.

Některé budou sloužit pouze jako náhradní díly. Hodnota stíhaček dosahuje 400 milionů dolarů (9 miliard Kč). Stroje jsou zatím stále na území Slovenska.

Peskov pohrozil zničením

Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček, které Varšava a Bratislava oznámily, jsou podle Peskova jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu. (at/sfr)