Ministr Stanjura zvažuje zvýšit v Česku daň z nemovitosti na dvojnásobek. (Ilustrační foto).

Ministr financí Zbyněk Stanjura zvažuje zvýšit v Česku daň z nemovitosti na dvojnásobek. Stát by z takového navýšení získal ročně zhruba 6 až 8 miliard korun. Pro takový krok však zatím nemá podporu koaličních partnerů.

Daň z nemovitosti by se mohla zvýšit až na dvojnásobek a výnos změny ve výši šest až osm miliard korun by stát vybíral pro sebe. Stanjura (ODS) to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Jde o jedno z opatření v rámci tzn.konsolidace, tedy vylepšení státního rozpočtu.

Takových opatření je podle ministra připraveno asi 65 a jejich suma přesahuje 70 miliard korun, které chce stát v rozpočtu ušetřit. Stanjura ale nepočítá se schválením všech návrhů.

Vláda připravuje konsolidační balíček, který by měl snížit strukturální deficit nejméně o jedno procento hrubého domácího produktu, tedy zhruba 70 miliard korun. Týkat by se to mělo státního rozpočtu na příští rok.

Loni skončil státní rozpočet deficitem 360,4 miliardy korun, což byl třetí nejhorší výsledek hospodaření po letech 2021 a 2020. Pro letošní rok je schválený schodek 295 miliard korun.

„Dalo se dohromady asi 65 opatření a ministerstvo financí expertně přepočítalo, kolik by které mohlo přinést na příjmové nebo výdajové straně. Suma těch opatření je mnohem větší než 70 miliard, ale neprojdou všechna,“ konstatoval Stanjura.

Daň z nemovitosti v ČR patří k nejnižším v Evropě a je nyní výlučným příjmem obcí. Loni se na této dani vybralo 12,42 miliardy korun, stát přitom nese podle Stanjury náklady na správu daně 1,2 miliardy Kč.

Ve výpočtu daně figuruje koeficient stanovený podle velikosti obce.

„Maximum tedy je, že by stát zvýšil základní koeficient této daně nejvýše na dvojnásobek, a toto navýšení daně vybíral pro sebe. Může to přinést do rozpočtu šest až osm miliard korun,“ vysvětlil Stanjura.

Mezi stranami vládní koalice však zatím není shoda na zvýšení daně z nemovitosti. Uvedl to ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Vlastně mě trošku překvapuje, že ministr financí komentoval nějaký specifický návrh, který rozhodně není prodiskutován,“ řekl Bartoš. K samotnému návrhu se nechtěl vyjadřovat. Uvedl pouze, že koalice pracuje s několika návrhy úsporného balíčku, u kterých jsou vyčísleny jejich ekonomické dopady. (sfr)