Polsko bude dávat na zbrojení 4 procenta HDP. Chce tím zabránit své okupaci. (Ilustrační foto).

Výdaje na modernizaci polské armády v roce 2023 dosáhnou čtyř procent HDP, konkrétně 137 mld. polských zlotých (v přepočtu 698,7 mld. Kč). Stanou se tak zřejmě nejvyšší ze všech zemí NATO. Uvedl to Jaroslaw Kaczyński, předseda vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Kaczyński připustil, že nákupem velkého množství nejmodernějších zbraní se Polsko více zadluží, což bude mít negativní dopady na ekonomickou situaci země.

„Lepší být zadlužený a přinucený omezovat výdaje ve státním rozpočtu než okupovaný,“ prohlásil Kaczyński.

Polsko podle šéfa PiS nemá neomezené finanční možnosti, proto je třeba tuto velkou finanční zátěž v podobě výdajů na obranu brát na vědomí.

Podle Kaczyńského však každý, kdo vidí, co se děje už přes rok na Ukrajině, nemůže mít nejmenší pochybnosti, že směr, jakým se Polsko vydalo, je správný.

Bezpečnost země si proto bude púo nějakou dobu v Polsku vyžadovat různá úsporná opatření a omezení.

Státy Severoatlantické aliance (NATO) se zavázaly ke zvyšování výdajů na obranu na minimálně 2 % vůči HDP. Letošní obranný rozpočet ČR počítá s částkou 111,8 miliard korun, což představuje zhruba 1,5 procenta HDP. Specifikovat tento podíl však zatím přesněji nelze, neboť přesná výše HDP za rok 2023 bude známa až po skončení roku.

Pokud by tuzemské armádě měla jít již letos „plná“ 2 procenta HDP, musela by v letošním roce dostat zhruba 150 miliard korun, tedy o 38 miliard Kč více, než kolik je schváleno ve státním rozpočtu na rok 2023. (sfr)