Evropská unie chce poskytnout 1 miliardu eur na dělostřeleckou munici Ukrajině.

Na dodávky dělostřelecké munice Ukrajině chce dát Evropská unie jednu miliardu eur (23,5 miliardy Kč). Peníze by měly pokrýt 90 procent nákladů na poskytnutí střeliva ráže 155 mm. Dělostřelectvo by mělo sehrát hlavní roli v ukrajinské protiofenzivě.

S částkou jedné miliardy eur počítá návrh, který příští týden předloží na neformálním zasedání ministrů obrany šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Peníze z Evropského mírového nástroje (EFP) mají posloužit pro předání munice ze skladů členských zemí či pro dodávky čerstvě vyrobených dělostřeleckých granátů.

Brusel také mluví o potřebě společných nákupů členských zemí a posílení výrobních kapacit munice v Evropě. Na to nedávno apeloval i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Některé z členských států se už dříve vyslovily pro výrazně vyšší částku, než s jakou počítá Borrellův návrh. Deník Le Monde uvedl, že například Estonsko požadovalo uvolnit z EFP až čtyři miliardy eur, což by umožnilo nákup zhruba jednoho milionu dělostřeleckých granátů ráže 155 milimetrů. (at)