Ministerstvo zemědělství zahájilo válku proti přemnoženým hrabošům, poskytne na to 40 milionů korun .

Přemnožení hraboši letos znovu potrápí zemědělce. Kritickou situaci chce stát řešit finanční podporou na hubení hlodavců. Zemědělci budou hubit hraboše cíleně pomocí vkládání jedu do děr za dotaci 500 Kč za hektar, která jim nahradí zvýšené náklady na práci.

Cílem je zabránit škodám na zemědělských plodinách a zároveň ochránit ostatní živočichy. Podle odhadů ministerstva zemědělství bude příspěvek znamenat dotaci za 40 milionů korun na celkových 80 tisíc hektarů půdy.

Půjde o kompenzaci za to, že úřady, na rozdíl od kalamity před třemi a čtyřmi lety, nepovolily aplikaci jedu rozhozem na pole.

Kritická situace je podle státu zejména v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji, kde je tzv. práh škodlivosti na velké části území překročený i pětkrát.

„Chceme chránit řadu druhů ptáků jako poštolek, káňat, sýčků, kalousů, ťuhýků, volavek, čápů, koroptví, bažantů, ale i zajíce, srnce nebo dokonce i domácí mazlíčky jako kočky a psy,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík.

Stát povolil v létě 2019 plošnou aplikaci jedu proti hlodavcům na velké části území republiky ve zvýšené míře do nor, ale i právě na povrch půdy. Proti tehdy bylo ministerstvo životního prostředí, které se obávalo velkých úhynů necílových živočichů.

„Nedopustíme, aby se opakovala kalamita s hraboši, jaká zemědělce postihla v roce 2019 a 2020. Chceme maximálně ochránit ostatní živočichy, proto neumožníme aplikaci přípravku rozhozem na povrch. Cílenou podporou pro zemědělce jim pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošem, a zároveň nepoškodíme životní prostředí. Situace se nesmí podcenit, je třeba využít všechny dostupné a povolené metody ochrany k omezení výskytu tohoto škůdce,“ vyzývá zemědělce ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Zemědělci budou moci o kompenzaci práce pětisetkorunovou dotací žádat  u Státního fondu životního prostředí od pondělí 6. března. Fond přislíbil, že administrace bude rychlá a jednoduchá a bude hlavně řešit, zda danému zemědělci na jeho pozemku povolil dávat jed ve zvýšené míře do nor Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. (at)