USA poskytnou Česku dalších 200 milionů dolarů na modernizaci armády jako kompenzaci za pomoc Ukrajině.

Spojené státy v rámci zahraniční vojenské spolupráce poskytnou České republice dalších 200 milionů dolarů (zhruba 4,4 miliardy Kč) na modernizaci armády jako částečnou kompenzaci za techniku poskytnutou Ukrajině napadené Ruskem.

Finanční pomoc dnes na setkání s novináři oznámil nový americký velvyslanec v Praze Bijan Sabet. USA Česko podobně podpořily už loni na podzim, tehdy přislíbily 106 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

„Finance jsou určené k vybudování kapacit našich českých spojenců k odstrašování a obraně proti zvýšené hrozbě ze strany Ruska a k náhradě vojenských kapacit, které Česká republika poskytla nebo poskytne Ukrajině,“ uvedl Sabet.

Nový velvyslanec předal tento týden pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. Tento týden setká s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti), plánuje i setkání s dalšími politiky, diplomaty i představiteli občanské společnosti.

Předchozím americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 však oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá.

Poté byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu jen dočasně vedla chargé d’affaires Christy Agorová. (at)