Britská vláda uvažuje o digitální libře. Nová platební metoda by doplnila hotovost.

Britská měna by mohla být v blízké budoucnosti digitální. Velká Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede také digitální libru, kterou by vydávala tamní centrální banka. První zákazníci by s ní dle odhadů mohli zaplatit nejdříve ve druhé polovině tohoto desetiletí. 

Uvedlo britské ministerstvo financí s tím, že nová digitální měna neměla nahradit hotovost, ale sloužit jako její doplněk.

Digitální libra vydaná Bank of England by mohla být novou, důvěryhodnou, dostupnou a snadno použitelnou platební metodou, věří britský ministr financí Jeremy Hunt.

Digitální libru by mělo jít používat prostřednictvím funkce peněženky (wallet) v chytrém mobilním telefonu nebo přes čipovou kartu.

Podobné plány má také eurozóna, kde se již nějakou dobu prvěřuje možnost zavedení digitální verze společné evropské měny. V polovině července 2021 se Evropská centrální banka (ECB) posunula přípravné práce na další úroveň.

Nyní již běží dvouletá prověřovací fáze, kdy se zkoumají technologie a ochrana údajů. Zavedení digitálního eura se očekává nejdříve v roce 2026.

Zavedení digitálních měn zvažují i další země. (at)