Polsko pošle na Ukrajinu vedle německých Leopardů i své modernizované tanky Twardy. (Ilustrační foto: tank PT-91 Twardy).

Polsko pošle na Ukrajinu vedle německých Leopardů i své modernizované tanky PT-91 zvané „Twardy“ („tvrdý“). Informoval o tom polský premiér Mateusz Morawiecki. Polská republika dodá na pomoc Ukrajině, která se brání ruské vojenské invazi, vedle 14 tanků Leopard i 30 tanků PT-91 označovaných jako „Twardy“.

Úmysl poslat Ukrajině tanky Leopard ohlásilo Polsko už před několika týdny. Morawiecki nyní v rozhovoru pro kanadskou televizi CTV doplnil, že dodávky německých tanků z vlastnictví Polska doplní i polské tanky „Twardy“.

Jedná se o bitevní tank polské výroby z 90. let, který je modernizovanou verzí v Polsku licenčně vyráběného sovětského tanku T-72M1.

„Snažíme se být příkladem pro ostatní,“ podotkl polský premiér.

Jeho země poslala Ukrajině již před půl rokem jako první země více než 250 tanků. Nyní hodlá poslat celkem dalších 60 zmodernizovaných tanků.

Morawiecki také vyzdvihl, že se Polsku podařilo přesvědčit spojence a partnery ze západní Evropy, aby aktivněji podpořili Ukrajinu. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE: Německo dodá Ukrajině tanky Leopard, potvrdil Scholz. Na cestě i tanky Abrams z USA